Haus Demmer

German traditional cuisine from Cologne

Most ordered

Jägerschnitzel

2 freshly prepared schnitzels with homemade mushroom cream sauce with French fries. Sauce packed separately

€19.90

Cordon Bleu

1 large cordon bleu filled with cooked ham and mozzarella and freshly baked served with French fries

€22.90

Schnitzel Viennese style

2 freshly prepared schnitzel with lemon and French fries

€18.90

Mixed Salad

with tomatoes, cucumbers, bell pepper, onions and a dressing of your choice

€7.90

Side Salad

with tomatoes, cucumbers, bell pepper, onions and a dressing of your choice

€7.90

Veal Wiener Schnitzel

1 freshly prepared veal schnitzel with cranberries, lemon and fried potatoes

€27.90

Kaiserschmarren with Apple Compote

kaiserschmarren with apple compote and powdered sugar, freshly prepared

€15.90

Schnitzel - Braised Onions

2 freshly prepared escalopes with braised onions

€19.90

Wirtshaus Meatball

freshly prepared Wirtshaus Frikadelle (mixed beef and minced pork)

€7.80

Pepper Sauce

€4.50

Schnitzel Holsteiner Art

2 freshly prepared schnitzels with two fried eggs and french fries

€19.90

Spinach with Fried Potatoes and 2 Fried Eggs

fine creamed spinach with fried potatoes and two fried eggs

€17.50

WIRTSHAUS DELICACIES 🌭

Wirtshaus Meatball

freshly prepared Wirtshaus Frikadelle (mixed beef and minced pork)

€7.80

Metthappen on two half Röggelchen

with onions

€7.90

Halve Hahn

Röggelchen with medium-aged Gouda, butter and red onions

€8.90

Kölner Leberwurst

fine Cologne liver sausage from the Schlömer butcher's shop with Röggelchen and red onions

€8.90

Kölsche Kaviar - Blood Sausage

with onions and rolls

€8.90

FRESH FROM THE MARKET 🥗

Mixed Salad

with tomatoes, cucumbers, bell pepper, onions and a dressing of your choice

€7.90

Popular

Small Pellmänner

Fine triplets of potatoes from Normandy with herb curd and radishes

€14.20

Big Greek Farmer's Salad

Tomatoes, cucumber, feta, peppers, olives and a dressing of your choice

€17.90

Baked Feta

Greek sheep and goat milk feta with olives, tomatoes, onions and mild pepperoni, baked in the oven

€16.90

Goat Cheese Salad Plate

fine goat cheese gratinated with honey served with a mixed salad and a dressing of your choice

€17.90

Turkey Salad Plate

a large mixed salad with freshly roasted strips of turkey breast

€18.50

Oven Baked Potato

a jacket potato with homemade herb curd cheese and smoked salmon

€18.50

Large Salad with Fried Scampis

large mixed salad with fried scampi and a dressing of your choice

€19.90

Burger Vegan

vegetable burger with humus, tomatoes, cucumbers, lettuce, basil pesto and French fries

€18.50

SCHNITZEL CLASSIC 🥩

all schnitzel are freshly prepared and served with a side dish of your choice

Schnitzel Viennese style

2 freshly prepared schnitzel with lemon and French fries

€18.90

Popular

Jägerschnitzel

2 freshly prepared schnitzels with homemade mushroom cream sauce with French fries. Sauce packed separately

€19.90

Popular

Schnitzel with paprika sauce Hungarian style

2 freshly prepared schnitzels with homemade paprika cream sauce and french fries. Sauce packed separately

€19.90

Schnitzel Holsteiner Art

2 freshly prepared schnitzels with two fried eggs and french fries

€19.90

Schnitzel - Braised Onions

2 freshly prepared escalopes with braised onions

€19.90

Schnitzel Italy

2 freshly prepared pork cutlets baked with tomatoes and mozzarella

€23.50

Schnitzel Hawaii

2 freshly prepared escalopes topped with cooked ham and pineapple

€23.50

Cordon Bleu

1 large cordon bleu filled with cooked ham and mozzarella and freshly baked served with French fries

€22.90

Popular

Veal Wiener Schnitzel

1 freshly prepared veal schnitzel with cranberries, lemon and fried potatoes

€27.90

Schnitzel with Pepper Sauce

2 freshly prepared schnitzel with Demmers pepper sauce and French fries

€21.50

Turkey Schnitzel with Pepper Sauce & French Fries

2 freshly prepared turkey schnitzel with Demmers pepper sauce and French fries

€22.50

2 Veal Schnitzel with Fried Potatoes, Cranberries & Lemon

2 freshly prepared veal schnitzel with fried potatoes, cranberries and lemon

€34.50

BRAUHAUS FLAMMKUCHEN 🍕

Brauhaus Flammkuchen with Bacon and Onions

freshly baked brauhaus flammkuchen with crème fraîche, bacon and onions

€15.90

Brauhaus Flammkuchen with Salmon and Leek

freshly baked Brauhaus Flammkuchen with crème fraîche, smoked salmon and leek

€16.90

Brauhaus Flammkuchen with Mozzarella and Tomatoes

freshly topped flammkuchen with crème fraîche, mozzarella and fresh tomatoes

€16.50

Brauhaus Flammkuchen with Goat Cheese

freshly baked brauhaus flammkuchen with crème fraîche, fine goat cheese, rosemary and honey

€16.50

Brauhaus Flammkuchen with Feta

with crème fraîche , feta cheese, goat's milk, olives and mild chili peppers

€16.50

Brauhaus Flammkuchen with Camembert and Cranberries

brauhaus flammkuchen with crème fraîche, fine camembert from Normandy and cranberries

€16.50

WIRTSHAUS CLASSIC 🍽

Big Kölner Currywurst

Large Cologne curry sausage with homemade curry sauce with French fries

€15.90

Fresh Demmer Bratwurst with Fried Potatoes and Coleslaw

large fresh bratwurst according to our old house recipe with fried potatoes and coleslaw

€19.90

Spinach with Fried Potatoes and 2 Fried Eggs

fine creamed spinach with fried potatoes and two fried eggs

€17.50

Himmel un Ääd

with fried Cologne bluwurst, homemade mashed potatoes, apple compote and fried onions

€19.50

Leberkäse

2 freshly fried slices of the best butcher's meat loaf from Bavaria with fried potatoes, 2 fried eggs and coleslaw

€19.90

Hamburger 200g Black Angus with French fries

with 200g of good Black Angus Irish Beef, Demmers hamburger sauce, ketchup, onions, lettuce, cucumbers, tomatoes and French fries

€19.90

Half Chicken approx. 800 g with French fries

half a gourmet poulard approx. 800 g freshly grilled with french fries

€22.50

Roastbeef with roasted potatoes and salad

pink roasted best roast beef, cold sliced, served with fried potatoes, tartar sauce and a side salad

€27.90

Grilled Knuckle

approx. 1600 g freshly grilled knuckle of pork with homemade beer sauce, fried potatoes and coleslaw

€29.80

Pink Roasted Rump Steak approx. 250g with Foil Potato and Salad

approx. 250g Argentinean rump steak with a foil potato, Demmers herb curd and a side salad

€36.50

Käsepätzle Vegetarian with Salad

fresh Spätzle with Emmental and mountain cheese, onions, parsley baked and a small green salad

€21.50

6 Nuremberg Rostbratwurst with Sauerkraut, Puree and Beer Sauce

6 original nürnberger Rostbratwürstchen with mashed potatoes, sauerkraut and Demmers beer sauce Contains alcohol, not suitable for children and pregnant women

€22.50

Fresh Demmer bratwurst with sauerkraut, mashed potatoes, beer sauce

large fresh Demmer Bratwurst according to old house recipe with beer sauce, sauerkraut and mashed potatoes Contains alcohol, not suitable for children and pregnant women

€23.50

Kaiserschmarren with Apple Compote

kaiserschmarren with apple compote and powdered sugar, freshly prepared

€15.90

FISH & MEDITERRANEAN 🐟

Mediterranean Grilled Vegetables

vegan

€14.90

4 Herring Fillets in Homemade Cream Sauce with Small Potatoes

4 fine herring fillets in cream sauce with small peelings (triplets from Normandy)

€18.90

Fresh Fettuccine with Salmon Fillet in Cream Sauce

Fresh fettuccine prepared in cream sauce with fresh salmon

€23.50

Fried Shrimps

8 pieces prawns fried in olive oil, garlic and tomatoes

€24.50

Grilled Salmon

freshly grilled salmon fillet with mustard sauce, grilled Mediterranean vegetables and rosemary potatoes

€26.90

SIDES 🍟

Ketchup

€0.90

Mustard

€0.90

Mayonnaise

€0.90

Popular

Pepper Sauce

€4.50

Coleslaw

€6.50

Mediterranean vegetables from the grill Side dish

fresh mediterranean vegetables fried with olive oil- vegan

€9.60

Side Salad

with tomatoes, cucumbers, bell pepper, onions and a dressing of your choice

€7.90

French Fries

a large portion of French fries

€9.50

Fried Potatoes

A portion of fried potatoes with fine triplets from Normandy fried with bacon and onions

€10.80

Fried Potatoes without Bacon

A portion of fried potatoes from fine triplets from Normandy fried with onions

€10.80

Caramelized Onions (Side Dish)

frisch zubereitete Beilagen Portion Schmorzwiebeln

€4.90

Hunter's Sauce

A portion of freshly prepared champignon cream sauce

€4.50

Bell Pepper Cream Sauce

A portion of freshly made cream of bell pepper sauce

€4.50

DESSERTS 🍰

Kaiserschmarren with Apple Compote

kaiserschmarren with apple compote and powdered sugar, freshly prepared

€15.90

DRINKS 🥤

Selters Classic 0.75l

Natural mineral water with carbon dioxide

€4.50(750 ml, 1% vol, €6.00/l)

Excl. €0.15 deposit (MEHRWEG)

Coca-Cola® 1.0l

Caffeinated soft drink with plant extracts, sugar, and carbon dioxide

€5.00(1 l, €5.00/l)

Excl. €0.15 deposit (MEHRWEG)

Fanta 1.0l

Carbonated soft drink with orange flavour, sugar

€5.00(1 l, €5.00/l)

Excl. €0.15 deposit (MEHRWEG)

Sprite 1.0l

Lemonade, sweetened, sugar, carbonated

€5.00(1 l, €5.00/l)

Excl. €0.15 deposit (MEHRWEG)

Schöfferhofer Hefeweizen Non-Alcoholic 0.5l

Non-alcoholic wheat beer

€5.00(500 ml, €10.00/l)

Excl. €0.08 deposit (MEHRWEG)

Jever Fun Non-Alcoholic 0.33l

Non-alcoholic pilsner

€4.50(330 ml, €13.64/l)

Excl. €0.08 deposit (MEHRWEG)

ALCOHOLIC DRINKS 🍺🍷

Reissdorf Kölsch 0.33l

Kölsch

€4.00(330 ml, 5% vol, €12.12/l)

18+
Excl. €0.08 deposit (MEHRWEG)

Rothaus Pils Tannenzäpfle 0.33l

Pilsner

€4.50(330 ml, 5% vol, €13.64/l)

18+
Excl. €0.08 deposit (MEHRWEG)

WINES 🍷

2022 Weissburgunder 1,0 Liter Weingút Franz Rheinhessen

white wine

€25.00(1 l, 9.7% vol, €25.00/l)

18+

2022 Mauer Grauburgunder Dry 0.75l

white wine

€25.00(750 ml, 9.7% vol, €33.33/l)

18+

Haus Demmer conjures up classic specialities of German cuisine reinterpreted & delivered directly to you. Perfect for a traditional evening with friends Verkäufer: Firma: Wolt Enterprises Deutschland GmbH, Anschrift: Stralauer Allee 6, 10245 Berlin, Geschäftsführer: Hadi Zaklouta, Handelsregisternummer: HRB 217122 B, Registergericht: Amtsgericht Charlottenburg, E-Mail: support@wolt.com

See similar venues

Address

Zülpicherstr. 247

50937 Cologne

See map

Delivery times

Monday15:00–21:45
Tuesday17:00–21:45
Wednesday17:00–21:45
Thursday17:00–21:45
Friday17:00–21:45
Saturday17:00–21:45
Sunday17:00–21:45

More information

Prices include VAT (excluding additional shipping costs that may apply).