Most ordered
Döner Sandwich Veal
with fresh döner, crispy salad and spicy sauce in crispy bread
€7.50
115. Tavuk Sis
chicken breast skewer with salad and a side dish of your choice
€14.90€16.90
Mercimek
lentil soup
€6.00€6.50
Gem. Grill Platter
mixed grill plate with salad and a side dish of your choice
€22.90
111. Adana Kebab
spicy minced Adana style with salad and a side dish of your choice
€16.90
95. Döner plate
döner portion of veal or chicken with salad and a side dish of your choice
€14.90
61. Kl. Adana Dürüm
spicy Adana style minced meat with lamb on thin bread
€7.90
Firinda Sutlac
rice pudding from the oven
€5.90
Chicken Kebab Sandwich
with fresh döner, crispy salad and spicy sauce in crispy bread
€6.90
45. Dönerli Lahmacun (Salatali)
turkish pizza with döner and salad
€8.90
Karisik Meze
mixed starter plate consisting of 6 different starters
€9.90€11.90
Kasarli Sucuklu Pide
with sucuk and cheese
€9.90€12.90
STARTERS 🍅
21. Haydari
yoghurt puree with garlic, dill and selected spices
€6.50
23. Havuc Ezmesi
carrot puree with garlic
€6.50
24. Pembe Sultan
beetroot puree with garlic and yoghurt
€6.50
Patlican Ezmesi
eggplant puree with yoghurt, refined with garlic
€6.90
Antepe Ezmesi
spicy tomato, bell peppers and onion puree
€6.90
29. Hummus
chickpea puree
€6.90
Karisik Meze
mixed starter plate consisting of 6 different starters
€9.90€11.90
SOUPS 🍲
Mercimek
lentil soup
€6.00€6.50
Tavuk
chicken soup
€6.50
Kelle Paca
tongue soup
€7.00
Iskembe
tripe soup
€6.50€7.00
Yayla Corbasi
yoghurt soup
€6.50
SALADS 🥗
31. Karisik Salata
mixed leaf salad with tomatoes, cucumbers, onions and parsley
€6.90€7.90
32. Tavuk Salatasi
chicken salad
€11.90
LAHMACUN 🍕
45. Dönerli Lahmacun (Salatali)
turkish pizza with döner and salad
€8.90
Lahmacun with salad
Turkish pizza with salad
€5.00
PIDE 🍕
53. Kiymali, Kasarh Pide
with minced meat and Gouda cheese
€12.90
54. Kiymali, Yumurtali Pide
with minced meat and egg
€12.90
55. Kasarli Pide
with Gouda cheese
€8.50€9.90
Peynirli Pide
with white cheese
€8.50€9.90
Kasarli Sucuklu Pide
with sucuk and cheese
€9.90€12.90
Ispanakli Paynirli Pide
with spinach and cheese
€9.90€10.90
Manatar ve Ispanakli Peynirli Pide
with fresh champignons, spinach and cheese
€11.90
Dönerli Pide
with veal döner, onions, cheese and tomato sauce
€11.90€12.90
Sebzeli Pide
with fresh vegetables and cheese
€10.90
Yumurali, Mantarli, Peynirli Pide
with champignons, egg and cheese
€11.90
Mix Pide
with sucuk, egg, champignons, onions, bell peppers and cheese
€12.90
Tonno Pide
with tuna, onions and cheese
€9.50
Tavuk Goguslu Pide
with chicken breast, onions, bell peppers and cheese
€11.90€12.90
DURUM 🌯
61. Kl. Adana Dürüm
spicy Adana style minced meat with lamb on thin bread
€7.90
62. Kuzu Sis Dürüm
lamb skewer with salad, on thin flatbread
€7.90
63. Tavuk Sis Durum
chicken breast skewer with salad, on thin flatbread
€7.90
68. Kofte Dürüm
grilled meatballs with salad, on thin flatbread
€7.90
74. Falafel Dürüm
with falafel
€6.50
Kl. Döner Dürüm Veal
with salad and sauce
€7.90
Kl. Chicken Döner Wrap
with salad and sauce
€7.00
DÖNER 🥙
95. Döner plate
döner portion of veal or chicken with salad and a side dish of your choice
€14.90
Falafel Plate
with salad and sauce
€12.90
Iskender
döner in toasted flatbread with yoghurt and tomato sauce
€15.90
Döner Sandwich Veal
with fresh döner, crispy salad and spicy sauce in crispy bread
€7.50
Potato Döner
with crispy French fries and juicy döner
€8.50
Chicken Kebab Sandwich
with fresh döner, crispy salad and spicy sauce in crispy bread
€6.90
95. Chicken kebab platter
A portion of chicken kebab with salad and a side dish of your choice
€13.90
GRILLED DISHES 🔥
113. Kuzu Sis
lamb skewer with salad and a side dish of your choice
€17.90
119. Izgara Kofte
grilled meatballs with salad and a side dish of your choice
€16.90
123. Mantar Kebab
minced lamb with champignons, bell peppers, lettuce and a side dish of your choice
€16.90
111. Adana Kebab
spicy minced Adana style with salad and a side dish of your choice
€16.90
115. Tavuk Sis
chicken breast skewer with salad and a side dish of your choice
€14.90€16.90
Gem. Grill Platter
mixed grill plate with salad and a side dish of your choice
€22.90
Adana Yogurtlu
spicy Adana style minced meat with yoghurt
€16.90
Kuzu Sis Yogurtlu
lamb skewer with yoghurt
€17.90
Mixed Grill Plate for 2
for 2 people different types of meat with side dishes and sauce
€42.90€44.90
Ali Nazik Kebab
lamb skewer with eggplants puree and yoghurt
€17.90
PAN DISHES 🍖
all dishes are served with a side dish of your choice
101. Sac Kavurma (Kuzu)
with lamb, tomatoes and bell peppers
€17.90
102. Sac Kavurma (Tavuk)
with chicken, tomatoes and bell peppers
€16.90
103. Sac Kavurma (Kuzu+Tavuk)
with lamb, chicken and vegetables
€17.90
104. Coban Kavurma (Kuzu)
shepherd's pan with lamb, tomatoes, bell peppers and onions
€18.90
SIDES & SAUCES 🍟🌶
Rice
€4.90
French Fries
€3.90
Bulgur
€4.90
Tzatziki
€4.90
Cocktail Sauce
€4.90
Grilled Champignons
€6.90
Grilled Spicy Peppers
€7.90
DESSERTS 🍰
Künefe Kaymakli-Fistikli
pasta dough with cheese, cream and pistachios
€9.50
Antep Baklava Fistikli
4 pieces classic Middle Eastern dessert
€5.90€6.90
Firinda Sutlac
rice pudding from the oven
€5.90
DRINKS 🥤
Selters Classic 0.75l
Natural carbonated mineral water
€4.90(750 ml, €6.53/l)
Selters Naturell 0.75l
Natural non-carbonated mineral water
€4.90(750 ml, €6.53/l)
Coca-Cola® Zero 0.33l
Calorie-free, caffeinated soft drink with plant extracts, sugar-free, carbonated
€2.90(330 ml, €8.79/l)
Fanta Exotic 0.33l
Carbonated soft drink with exotic fruit flavors, sugar
€3.20(330 ml, €9.70/l)
Uludag Gazoz 0.33l
Carbonated soft drink with citrus flavor, sugar, carbon dioxide
€3.50(330 ml, €10.61/l)
Vio Schorle Rhabarber 0,33 l
Rhubarb spritzer, a mixture of rhubarb juice and mineral water, no added sugar, carbonated
€3.50(330 ml, €10.61/l)
Vio Spritzer Apple 0.33l
Apple juice spritzer, a mixture of apple juice and mineral water, no added sugar, carbonated
€3.50(330 ml, €10.61/l)
Ayran 0,25 l
Yoghurt drink, natural, lightly salted, no added sugar, non-carbonated
€2.00(250 ml, €8.00/l)
Früh Kölsch Non-Alcoholic 0.33l
Non-alcoholic Kölsch beer
€3.50(330 ml, €10.61/l)
ALCOHOLIC DRINKS 🍺
Desperados 0.33l
Beer mixed drink with tequila flavor
€4.50(330 ml, 5.9% vol, €13.64/l)
Efes Pilsener 0.33l
Pilsner beer
€3.80(330 ml, 5% vol, €11.52/l)
Früh Kölsch 0.33l
Kölsch beer
€3.80(330 ml, 5% vol, €11.52/l)