Nonna Grassa

Med Italiensk passion!

This menu is in Swedish. Would you like to view a machine translation in another language?

Most ordered

Prosciutto Crudo

Nonnas tomatsås, Proscuitto, pesto, ruccola, balsamico och rostade pinjenötter.

SEK 189.00

Diavola

Tomatsås, salami, oliver, parmesan, salami piccante

SEK 199.00

Spaghetti Carbonara

Pancetta, pecorino, äggula och svartpeppar.

SEK 189.00

Zola & Honey

Mozzarella, körsbärstomater, chevré, päron, valnötter, spenat, honung och crémefraiche. Bianco.

SEK 189.00

Filetto di Manzo

Tomatsås, oxfilé, champinjoner, chili, rödlök, ruccola och parmesan.

SEK 239.00

Rigatoni a la Nonna

Oxfilé, svamp, grädde, lök, vitlök, rosmarin, chili, parmesan och persilja.

SEK 269.00

Funghi e Salsiccia

Mozzarella, salsiccia, rökt mozzarella, rödlök, körsbärstomater, champinjoner, persilja. Chili, parmesan

SEK 189.00

Fagottini di Pere e Pecorino

Pastaknyten fyllda med päron och pecorino i gorgonzolasås. Toppad med valnötter.

SEK 189.00

Bresaola

Bresaola, ruccola, pinjenötter, parmesan och gremolata.

SEK 199.00

Margherita

Tomatsås, parmesan och basilika.

SEK 169.00

Nonna Grassa

Mozzarella, Körsbärstomater, Lök, Stracciatella, Ruccola, Parmesan

SEK 199.00

Fettuccine Al Tartufo Con Pollo

Fettucine med tryffel, vitt vin, grädde, parmesan, spenat och kyckling.

SEK 209.00

Sallad

Insalata Prosciutto di Parma

Grönsallad, prosciutto, mozzarella, oliver, körsbärstomater och balsamicodressing.

SEK 189.00

Insalata Caesar

Romansallad, caesardressing, krutonger, bacon och kycklingfilé.

SEK 189.00

Pasta

Frutti Di Mare

Scampi, musslor, bläckfisk, tomat, vitlök, chili, persilja och vitt vin.

SEK 229.00

Spaghetti Carbonara

Pancetta, pecorino, äggula och svartpeppar.

SEK 189.00

Popular

Rigatoni a la Nonna

Oxfilé, svamp, grädde, lök, vitlök, rosmarin, chili, parmesan och persilja.

SEK 269.00

Fettuccine Al Tartufo Con Pollo

Fettucine med tryffel, vitt vin, grädde, parmesan, spenat och kyckling.

SEK 209.00

Fettuccine Ragu Napolitana

Högrev och rött vin i en långkokt tomatsås som kokats till en ragu.

SEK 209.00

Fagottini di Pere e Pecorino

Pastaknyten fyllda med päron och pecorino i gorgonzolasås. Toppad med valnötter.

SEK 189.00

Pizza

Margherita

Tomatsås, parmesan och basilika.

SEK 169.00

Diavola

Tomatsås, salami, oliver, parmesan, salami piccante

SEK 199.00

Popular

Capricciosa

Champinjoner, prosciutto, parmesan.

SEK 199.00

Bresaola

Bresaola, ruccola, pinjenötter, parmesan och gremolata.

SEK 199.00

Nonna Grassa

Mozzarella, Körsbärstomater, Lök, Stracciatella, Ruccola, Parmesan

SEK 199.00

Filetto di Manzo

Tomatsås, oxfilé, champinjoner, chili, rödlök, ruccola och parmesan.

SEK 239.00

Popular

Funghi e Salsiccia

Mozzarella, salsiccia, rökt mozzarella, rödlök, körsbärstomater, champinjoner, persilja. Chili, parmesan

SEK 189.00

Zola & Honey

Mozzarella, körsbärstomater, chevré, päron, valnötter, spenat, honung och crémefraiche. Bianco.

SEK 189.00

Popular

Prosciutto Crudo

Nonnas tomatsås, Proscuitto, pesto, ruccola, balsamico och rostade pinjenötter.

SEK 189.00

Popular

Crudo

Prosciutto, pesto, ruccola, balsamico och rostade pinjenötter.

SEK 179.00

Barnmeny

Vesuvio Barnmeny

Mozzarella och skinka.

SEK 100.00

Dryck

Coca-Cola Original Taste 33 cl

Coca-Cola är världens mest välkända och älskade läskedryck. Coca-Cola har en lång historia och har varit en högt uppskattad dryck hos folk världen över sedan den skapades av apotekaren Dr. John Pemberton i Atlanta i USA 1886. Sedan 1886 har drycken sålts som en törstsläckare som passar alla och 98 procent av jordens befolkning känner till varumärket. Coca-Cola finns idag i drygt 200 länder och i Sverige lanserades den 1953. Produceras i Jordbro utanför Stockholm. KOLSYRAD LÄSKEDRYCK • Original taste since 1886 • Bara naturliga aromer • Inga konserveringsmedel • Produkten är vegansk • GMO-fri • Fri från de 14 lagstadgade livsmedelsallergenerna Serveras väl kyld för maximal njutning. 33cl burk. Kom ihåg att panta burken när du har druckit klart!

SEK 28.00(330 ml, SEK 84.85/l)

Coca-Cola Zero Sugar 33 cl

Coca-Cola zero sugar är en ny förbättrad sockerfri Coca-Cola som ser ut och smakar mer likt originalet. Coca-Cola zero sugar bjuder på "Great Coke taste, zero sugar, zero calories" - full Coca-Cola smak, utan socker, utan kalorier. Best Coke ever? Try it! KOLSYRAD LÄSKEDRYCK UTAN BÅDE SOCKER OCH KALORIER. INNEHÅLLER SÖTNINGSMEDEL. • Great Coke taste • Inget socker • Inga kalorier • Produkten är vegansk • GMO-fri och fri från de 14 lagstadgade livsmedelsallergenerna • En källa till aminosyran fenylalanin Serveras väl kyld. Producerad i Jordbro utanför Stockholm.

SEK 28.00(330 ml, SEK 84.85/l)

Fanta Orange 33 cl

Fanta Orange är en kolsyrad läskedryck med apelsinsmak som produceras i Jordbro utanför Stockholm. • Fruktjuice • Bara naturliga aromer • Flaskor gjorda av 100% återvunnen plast (exkl etikett och kork) • Alla förpackningar från Fanta är återvinningsbara 33cl Burk. Glöm inte att panta när du har druckit klart!

SEK 28.00(330 ml, SEK 84.85/l)

Polara Limonata

SEK 49.00

Polara Mandarino

Italiensk mandarinläsk

SEK 49.00

Polara Rosso

Italiensk blodapelcinläsk

SEK 49.00

Med Italiensk passion!

See similar venues

Address

Järnvägsgatan 9

652 25 Karlstad

See map

Delivery times

Monday17:00–21:00
Tuesday17:00–21:00
Wednesday17:00–21:00
Thursday17:00–21:00
Friday17:00–21:00
Saturday12:00–21:30
Sunday13:00–20:00

More information