Το μενού είναι στα Αγγλικά. Θα ήθελες να δεις μια αυτόματη μετάφραση σε άλλη γλώσσα;
Δημοφιλή
Borscht with croutons and garlic lard spread
Borscht soup served with lard, spring onion, sour cream and croutons
22,00 €
"Chicken Kiev" with Butter Mashed potato
22,00 €
Chicken Broth with Noodles & Quail Egg
served with dill and brioche bread
14,00 €
Chicken Cutlet With Mashed Potatoes
18,00 €

Beef Stroganoff
Beef with mushrooms and creamy sauce
22,00 €
Scrambled Eggs with Roast Beef
served with salad, tartine bread, and Chimichurri sauce
20,00 €
Salad of Fresh Tomatoes and Cucumbers
Fresh cherry tomatoes, cucumbers, radish and olive oil
12,00 €
Kids Chicken broth
9,00 €
Okroshka
Classic okroshka with chicken, served with mustard, dill, sour cream, horseradish and black bread
17,00 €
Caesar Chicken
Salad with lettuce, homemade ceasar sauce, chicken fillet, cherry tomatoes, parmesan cheese and croutons
17,00 €
Beef Cutlet with Pan-Fried Potatoes and Onions
22,00 €
Traditional Pelmeni
Pelmeni with beef and pork mince, dill, sour cream
17,00 €
Brunch
Healthy Fitness Breakfast
Bowl with avocado, steamed chicken breast, spinach, cucumbers, broccoli and soft-boiled egg, served with seasame dressing
18,00 €
Big Cyprus Breakfast
farm-fresh fried eggs, country sausages, crispy bacon, grilled Halloumi and tomatoes, salad, rustic bread
21,00 €
Shakshuka Mediterranean
tomatoes, bell pepper, feta cheese, 2 poached eggs, served with tartine bread
15,00 €
Zucchini fritters with Salmon, Red Caviar and Poached Egg
Zucchini fritters with lightly salted salmon, red caviar and poached egg served with sour cream
20,00 €
Scrambled Eggs with Roast Beef
served with salad, tartine bread, and Chimichurri sauce
20,00 €
Omelet with Tomatoes & Parmesan
3 egg omelette served with salad with cherry tomatoes and tartine bread
15,00 €
Salmon Omelet
3 egg omelette with lightly salted salmon, arugula, salad and tartine bread
20,00 €
Omelet with shrimp and avocado
3 egg omelette with parmesan, avocado and shrimps served with tartine bread
19,00 €
Avocado toast
Tartine toasts with avocado and cream cheese
12,00 €
Avocado toast with Salmon
Tartine toasts with cream cheese, avocado and salmon
19,00 €
Rice Mango Porridge
cooked in coconut milk, topped with coconut flakes and mango confit
12,00 €
Creamy Oatmeal Porridge
with Fresh Seasonal Berries
12,00 €
Crepes with butter
3 Crepes with Butter
9,00 €
Crepes Suzette
13,00 €
Coconut Chia Bowl with Mango, blueberry and nuts
Coconut Chia served with Mango chutney, blueberry, nuts
18,00 €
Syrniki with Fresh Berries, Confit and Sour Cream
with fresh berries, confit and sour cream
20,00 €
Chicken Creamy Pesto
Chicken breast with cherry tomatoes, spinach, pesto creamy sauce
19,00 €
Stir-fried Shrimp with Lemon Garlic Sauce
13,00 €
Nicoise Salad with Tuna Steak
Tuna Steak, potato, tomatoes, cucumber, salad leaves, onion, quail egg, sesame dressing
19,00 €
Grilled Octopus and Baby Potatoes served with Wine Sauce
22,00 €
Popcorn Cheesecake
12,00 €
Starters
Beef Tar Tar with Espuma and Toast
Served with egg, Espuma and Toast
18,00 €
Roastbeef Vitello Tonnato
Marinated beef with tonnato sauce, capers and sun-dried tomatoes
18,00 €
40° Board with Lard, Herring and Pickles
Lard, herring, pickled onions, pickled cucumbers, borodino bread, marinated mushrooms, mustard, horseradish
17,00 €
Homemade Lard with Croutons
Homemade lard, croutons with garlic, served with spring onion
11,00 €
Bruschetta Salmon & Caviar
Salmon, red caviar and cream cheese on tartine bread
20,00 €
Wine Mix
Olives, Olives with chilli pepper, Artichokes, Salmon rillettes, Tartine Bread
14,00 €
Cheese & Prosciutto Plate
22,00 €
Stir-fried Shrimp with Lemon Garlic Sauce
13,00 €
Salads
Olivier with Red Caviar
classic russian salad with chiсken breast and red caviar
18,00 €

Big green Salad
Fresh salad leaves, cabage, cucumber, avocado, broccoli, green beans, lemon, pine nuts sauce
15,00 €
Salad of Fresh Tomatoes and Cucumbers
Fresh cherry tomatoes, cucumbers, radish and olive oil
12,00 €
Greek Salad
Cucumber, cherry tomato, bell pepper, red onion, olive, feta
14,00 €
Caesar Chicken
Salad with lettuce, homemade ceasar sauce, chicken fillet, cherry tomatoes, parmesan cheese and croutons
17,00 €
Caesar Shrimp
Salad with lettuce, homemade ceasar sauce, shrimps, cherry tomatoes, parmesan cheese and croutons
18,00 €
Beef Steak Salad with Mix Salad Leaves and Guacamole
Salad leaves, tomatoes, onions, bell pepper with beef steak, guacomole and chimichurri
20,00 €
Nicoise Salad with Tuna Steak
Tuna Steak, potato, tomatoes, cucumber, salad leaves, onion, quail egg, sesame dressing
19,00 €
Soups
Borscht with croutons and garlic lard spread
Borscht soup served with lard, spring onion, sour cream and croutons
22,00 €
Okroshka
Classic okroshka with chicken, served with mustard, dill, sour cream, horseradish and black bread
17,00 €
Chicken Broth with Noodles & Quail Egg
served with dill and brioche bread
14,00 €
Tom Yam
Tom Yam seafood soup with coconut milk served with rice
22,00 €
Pelmeni
Traditional Pelmeni
Pelmeni with beef and pork mince, dill, sour cream
17,00 €
Pelmeni with smoked Sour Cream and Demi-Glace sauce
Pelmeni with beef and pork mince, smoked sour cream, demi-glace sauce, dried onion, dill
18,00 €
Fish
Salmon Steak with Veggies
26,00 €
Dorado with spinach and tomatoes
Dorado with spinach, cherry tomatoes in wine sauce
19,00 €
Grilled Octopus and Baby Potatoes served with Wine Sauce
22,00 €
Meat
"Chicken Kiev" with Butter Mashed potato
22,00 €
Chicken Cutlet With Mashed Potatoes
18,00 €

Beef Cutlet with Pan-Fried Potatoes and Onions
22,00 €
Beef Stroganoff
Beef with mushrooms and creamy sauce
22,00 €
Ribeye Steak with baby Potatoes and Pepper Sauce
Medium Well prepared Ribeye Steak, baby potato, Pepper Sauce
55,00 €
Chicken Creamy Pesto
Chicken breast with cherry tomatoes, spinach, pesto creamy sauce
19,00 €
Pasta
Pasta Carbonara
20,00 €

Lemon Tagliatelle with Shrimps
21,00 €
Desserts
Cheesecake ''Saint Sebastian''
with Homemade Salted Caramel
11,00 €
Medovik
11,00 €
Syrniki with Fresh Berries, Confit and Sour Cream
with fresh berries, confit and sour cream
20,00 €
Popcorn Cheesecake
12,00 €
Garnish
Mashed Potatoes
7,00 €
Grilled Vegetables
7,00 €
Baby Potatoes
7,00 €
Pasta with chicken in creamy sauce and parmesan cheese
10,00 €
Kids Chicken broth
9,00 €
Hot drinks
Americano
3,50 €

Cappuccino
4,00 €
Flat White
4,50 €

Latte
4,50 €

Raf
6,00 €

Raf "Snickers"
7,00 €

Cocoa with Marshmallows
5,00 €

Latte Shalfey
6,00 €

Raspberry&Ginger tea 0.3
6,00 €
Matcha Latte
7,00 €
Espresso Tonic
7,00 €
Bumble
7,00 €
Fresh Juice
Apple fresh juice 0.35l
7,00 €(250 ml, 28,00 €/l)

Apple fresh juice 1L
18,00 €(250 ml, 72,00 €/l)

Grapefruit fresh juice 0.35l
7,00 €(250 ml, 28,00 €/l)
Grapefruit fresh juice 1L
18,00 €(250 ml, 72,00 €/l)
Homemade Lemonades
Passion fruit & Pineapple lemonade 0,35
7,00 €
Raspberry & Ginger lemonade 0,35
7,00 €
Duchees 0,35
7,00 €
Peach & Strawberry lemonade 0,35
7,00 €
Mandarin & Tarragon lemonade 0,35
7,00 €
Bazil & Cucumber lemonade 0,35
7,00 €
Citrus Mix lemonade 0,35
7,00 €
Coconut & Grapefruit 0,35
7,00 €
Passion fruit & Pineapple lemonade 1L
18,00 €
Raspberry & Ginger lemonade 1L
18,00 €
Duchees 1L
18,00 €
Peach & Strawberry lemonade 1L
18,00 €
Mandarin & Tarragon lemonade 1L
18,00 €
Bazil & Cucumber lemonade 1L
18,00 €
Citrus Mix lemonade 1L
18,00 €
Coconut & Grapefruit 1L
18,00 €
Soft Drinks
Coca Cola
3,00 €(330 ml, 9,09 €/l)

Coca Cola Zero
3,00 €

Tonik Water London Essence
4,00 €

Still Water 330 ml
4,00 €

Still Water 750 ml
6,00 €

Sparkling Water 200 ml
1,00 €

Sparkling Water 750 ml
7,00 €

Beer
Corona Extra
6,00 €(4,5%vol)

Non alkohol Beer
6,00 €
Apple cider
6,00 €(5%vol)
Stella Artois Draught 1L
13,00 €(4,5%vol)
Hoegaarden Draught 1L
13,00 €(4,5%vol)
Сarlsberg 1L
11,00 €(4,5%vol)
Guinness 1L
16,00 €(4,5%vol)
Paulaner 0.33
7,00 €(4,5%vol)
Alcohol
Ruggeri prosecco
45,00 €(11%vol)

Mulled wine
11,00 €(11%vol)
Aperol Spritz
13,00 €(11%vol)
Lemoncello Spritz
13,00 €(11%vol)