Hühnerhaus36

Bring some chicken to your home 🐓

Most ordered

5. Half Chicken With Rice

€15.00

4. Half Chicken With Fries

€15.00

Special for 2

When you buy 2 main courses you will receive a portion of French fries or a side dish for free.

€31.99

2. Half Chicken

€8.50

1. Whole Chicken

€17.00

French fries

€4.99

6. Half Chicken With Fries And Salad

€17.00

3. Half Chicken With Salad

€15.00

Rice

€5.50

18. Hotwings

8 pieces

€11.99

14. Crispy Cheeseburger

€8.50

Coleslaw salad

€4.50

WOLT SPECIALS 🌟

Special for 2

When you buy 2 main courses you will receive a portion of French fries or a side dish for free.

€31.99

Popular

Zahide Menu

with Crispy Cheeseburger, fries and Capri-Sun Cherry 0,2 l

€15.00

MAIN COURSES 🍽

1. Whole Chicken

€17.00

2. Half Chicken

€8.50

3. Half Chicken With Salad

€15.00

4. Half Chicken With Fries

€15.00

Popular

5. Half Chicken With Rice

€15.00

Popular

6. Half Chicken With Fries And Salad

€17.00

7. Half Chicken With Bulgur

€15.00

8. Poultry Meatball With Fries

€15.00

10. Chicken Schnitzel With Fries

€15.00

11. Chicken House Salad

€13.00

21. Chicken Fillet With Rice And Salad

€18.99

22. chicken fillet skewer with rice and salad

€18.99

23. Chicken Fillet Skewer With Fries

€16.99

24. Chicken House Pan With Rice

€17.99

25. Chicken House Special Pan With Rice

€17.49

26. Veggi Pan With Rice

€14.99

29. Grilled Chicken Leg

with rice and salad

€17.99

30. Vegetable Paradise

vegetarian with pasta and salad

€16.99

31. Chicken House World

with pasta and salad

€17.99

32. Champignons

with pasta and salad

€17.99

33. Curry

with pasta and salad

€17.99

34. Exotic

with pasta, salad and mango-pineapple sauce

€17.99

35. Sweet Sour

with pasta and salad

€17.99

36. Oregano

with pasta and salad

€17.99

37. Chicken Liver

with rice and salat

€18.99

38. Chicken Liver with Salad

€17.99

39. Wrap with Chicken Liver

with gorgonzola

€13.60

40. Chicken-Cheese Wrap

with gorgonzola

€13.60

FINGER FOOD 🍟

9. Chicken Nuggets With Fries

€13.50

12. Hotwings With Rice

€14.00

18. Hotwings

8 pieces

€11.99

19. Combi Plate With Fries

4 pieces of hotwings and 1 piece of fillet

€17.99

BURGERS 🍔

13. Crispy Burger

€8.20

14. Crispy Cheeseburger

€8.50

15. Crispy Cheeseburger With Fries

€14.50

16. Crispy Burger With Fries

€14.30

17. Crispy Burger With Jalapenos

€8.50

PASTA 🍝

27. Chicken House Pasta Penne Napoli

with tomatoes sauce

€9.90

28. Chicken House Pasta Penne Polo

with chicken fillet

€10.90

EXTRAS 🍚

Pita Bread

€1.00

Tursu

pickled vegetables, with white cabbage, cucumbers, peppers, carrots, green tomatoes and green peaches.

€4.20

Rice

€5.50

Bulgur

€5.50

Noodle Salad

€4.50

White cabbage salad

€4.50

Coleslaw salad

€4.50

French fries

€4.99

Heinz mayonnaise 0.17 ml

€0.50

Heinz Ketchup 0.17 ml

€0.50

Dürüm Bread

€1.00

DESSERT

Milk rice pudding

€5.00

DIPS 🌶

37. Spicy Sauce

€0.70

Popular

37. Garlic Sauce

€0.70

Popular

37. Herbal Sauce

€0.70

37. Sweet Sour sauce

€0.70

NON-ALCOHOLIC DRINKS 🥤

Hayat Water Still 0.5l

Natural non-carbonated mineral water

€3.00(500 ml, €6.00/l)

Excl. €0.25 deposit (EINWEG)

Elephant Bay Lemon 0.33l

Soft drink with lemon flavor, sugar, carbonated

€3.20(330 ml, €9.70/l)

Excl. €0.15 deposit (MEHRWEG)

Elephant Bay Mango Pineapple 0.33l

Soft drink with mango and pineapple flavor, sugar, carbonated

€3.20(330 ml, €9.70/l)

Excl. €0.15 deposit (MEHRWEG)

Elephant Bay Pomegranate 0.33l

Soft drink with pomegranate flavor, sugar, carbonated

€3.20(330 ml, €9.70/l)

Excl. €0.15 deposit (MEHRWEG)

Elephant Bay Peach 0.33l

Soft drink with peach flavor, sugar, carbonated

€3.20(330 ml, €9.70/l)

Excl. €0.15 deposit (MEHRWEG)

Christinen Multi-Vitamin 0.33l

Multi-fruit juice drink enriched with vitamins, no added sugar, non-carbonated

€3.00(330 ml, €9.09/l)

Excl. €0.15 deposit (MEHRWEG)

Uludag Gazoz 0.33l

Carbonated soft drink, sugar, contains natural flavors

€3.20(330 ml, €9.70/l)

Excl. €0.25 deposit (EINWEG)

Fritz-Kola 0.33l

Caffeinated soft drink with cola flavor, sugar, carbonated

€3.20(330 ml, €9.70/l)

Excl. €0.08 deposit (MEHRWEG)

Fritz-Kola Superzero 0.33l

Calorie-free caffeinated soft drink with cola flavor, no sugar, carbonated

€3.20(330 ml, €9.70/l)

Excl. €0.08 deposit (MEHRWEG)

Fritz-Spritz Organic Apple Spritzer 0.33l

Organic apple juice spritzer, mixture of apple juice and mineral water, no added sugar, carbonated

€3.20(330 ml, €9.70/l)

Excl. €0.08 deposit (MEHRWEG)

Fritz-Limo ​​Honeydew Melon 0.33l

Soft drink with honeydew melon flavor, sugar, carbonated

€3.20(330 ml, €9.70/l)

Excl. €0.08 deposit (MEHRWEG)

Fritz-Kola MischMasch 0.33l

Caffeinated soft drink with cola and orange flavor, sugar, carbonated

€3.20(330 ml, €9.70/l)

Excl. €0.08 deposit (MEHRWEG)

Capri-Sun Multivitamin 0.2l

Multi-fruit soft drink made from water, sugar, fruit juice (orange, apple, pineapple, passion fruit), non-carbonated

€2.00(200 ml, €10.00/l)

7Gün Ayran Classic 0.25l

Natural yoghurt drink, lightly salted, no added sugar, non-carbonated

€2.50(250 ml, €10.00/l)

Hühnerhaus has been supplying the Kreuzberg district with chicken for over 25 years. Order delicious and crispy chicken specialities to your home now - 100% Halal. Verkäufer: Firma: Wolt Enterprises Deutschland GmbH, Anschrift: Stralauer Allee 6, 10245 Berlin, Geschäftsführer: Hadi Zaklouta, Handelsregisternummer: HRB 217122 B, Registergericht: Amtsgericht Charlottenburg, E-Mail: support@wolt.com

See similar venues

Address

Skalitzer Str. 95a

10999 Berlin

See map

Delivery times

Monday11:30–22:30
Tuesday11:30–22:30
Wednesday11:30–22:30
Thursday11:30–22:30
Friday11:30–22:30
Saturday11:30–22:30
Sunday11:30–22:30

More information

Prices include VAT (excluding additional shipping costs that may apply).