Amici Italian food & more

Panini, tiramisu & panna cotta 🥪🍰

PANINIS 🥪

all paninis are homemade and made with pork (except panini toscana)

P1. Panini Prosciutto

with mozzarella di buffala, rocket, crema di balsamico, tomatoes and olive oil

€10.90

P2. Rustic Panini

with vegetables, spicy salami, provolone, lettuce and tomatoes

€11.90

P3. Panini Mortadella

with burrata, pesto, arugula and balsamic cream

€10.90

P4. Panini Toscana

with beef bresaola, rocket, grana padano and truffle

€12.50

P5. Panini Caprese

with tomatoes, mozzarella, pesto and olives

€8.50

P6. Panini Tonno

with tuna, salad, tomatoes and onions

€9.50

P7. Vegetariano Panini

with grilled vegetables, salad, pesto and olives

€10.90

P8. Panini Calabrese

with salami of choice, provolone and salad

€9.90

P9. Panini Fico and Crudo

with prosciutto crudo, brie and fig jam

€9.90

PASTA AND PINSA 🍝🍕

Baked Lasagna Bolognese

with ground pork and beef, carrots, onions, mozzarella, Parmesan, basil and béchamel sauce

€12.90

Pinsa Margherita

with tomato sauce and cheese

€10.90

Pinsa Salami

with tomato sauce, cheese, salami and onions

€11.90

Pinsa Calabrese

with tomato sauce, cheese, salami, and onions

€12.90

Pinsa Tonno

with tomato sauce, cheese, tuna, olive oil and onions

€12.90

Pinsa Bresaola

with tomato sauce, cheese, bresaola, truffle oil and Parmesan

€14.90

Pinsa Parma

with tomato sauce, cheese, prosciutto crudo, arugula, and Parmesan

€13.90

DESSERTS 🍰

D2. Artigianale Tiramisu

Contains alcohol, not suitable for children and pregnant women

€6.90(0.9% vol)

D3. Panna Cotta

homemade

€5.90

HOT AND COLD DRINKS ☕🍫

all coffees are italian

Espresso 30ml

a small, strong cup of coffee brewed under high pressure. The foundation of many specialty coffees

€2.20(30 ml, €73.33/l)

Double Espresso 60ml

two servings of concentrated coffee with an intense, robust, and slightly bitter flavor

€3.70(60 ml, €61.67/l)

Macchiato 35ml

an espresso “topped” with a small amount of milk foam

€2.50(35 ml, €71.43/l)

Double Macchiato 65ml

strong coffee with foamed milk

€4.50(65 ml, €69.23/l)

Matcha Latte 300ml

finely ground green tea (matcha) with frothed milk

€5.50(300 ml, €18.33/l)

Cappuccino 200ml

one-third espresso, one-third hot milk, one-third milk foam

€3.20(200 ml, €16.00/l)

Caffe Crema 150ml

an aromatic, mild coffee with a velvety crema

€2.90(150 ml, €19.33/l)

Latte Macchiato 300ml

a glass of hot milk with milk foam, into which an espresso is slowly poured

€3.90(300 ml, €13.00/l)

Freddo Capuccino 200 ml

with coffee of choice

€4.20(200 ml, €21.00/l)

Iced Matcha Latte 300ml

matcha powder dissolved in cold milk, served over ice

€6.50(300 ml, €21.67/l)

Hot Chocolate 250ml

The dish was prepared with chocolate and may contain traces of various nuts

€4.90(250 ml, €19.60/l)

DRINKS 🥤

Fruit Juice 200ml

homemade fruit juice

€3.90(200 ml, €19.50/l)

Acqua Morelli Still 250ml

Natural non-carbonated mineral water

€3.90(250 ml, €15.60/l)

Excl. €0.15 deposit (MEHRWEG)

Acqua Morelli Still 0.75l

Natural non-carbonated mineral water

€6.00(750 ml, €8.00/l)

Excl. €0.15 deposit (MEHRWEG)

Coca-Cola® 330ml

Caffeinated soft drink with plant extracts, sugar, carbonated

€3.90(330 ml, €11.82/l)

Excl. €0.15 deposit (MEHRWEG)

Fanta 330ml

Carbonated soft drink with orange flavor, sugar

€3.90(330 ml, €11.82/l)

Excl. €0.15 deposit (MEHRWEG)

Sprite 330ml

Lemonade, sweetened, sugar, carbonated

€3.90(330 ml, €11.82/l)

Excl. €0.15 deposit (MEHRWEG)

San Pellegrino Aranciata 330ml

Italian soft drink with orange flavor, sugar, carbonated

€4.20(330 ml, €12.73/l)

Excl. €0.15 deposit (MEHRWEG)

San Pellegrino Chinotto 330ml

Italian soft drink with chinotto flavor, sugar, carbonated

€4.20(330 ml, €12.73/l)

Excl. €0.25 deposit (EINWEG)

ALCOHOLIC DRINKS 🍺

Moretti Radler 330ml

Beer mixed drink made from 50% lemonade and 50% beer

€3.90(330 ml, 2% vol, €11.82/l)

18+
Excl. €0.08 deposit (MEHRWEG)

Birra Moretti 330ml

Lager beer

€3.90(330 ml, 4.6% vol, €11.82/l)

18+
Excl. €0.08 deposit (MEHRWEG)

Panini bring a warm, pressed sandwich option filled with a variety of ingredients. Tiramisu offers a classic Italian dessert layered with coffee and mascarpone. Panna cotta adds a smooth, creamy alternative to round out the sweets. Together, the menu spans a savoury Italian staple and two well-known Italian desserts. Seller: Company: Caffe d'Amici, Address: Johannisplatz 17, 04103 Leipzig, Managing Director: Sotiraq Shengjergji, Commercial Register Number: , E-Mail: support@wolt.com

See similar venues

Address

Johannisplatz 17

04103 Leipzig

See map

Delivery times

Monday09:00–16:00
Tuesday09:00–16:00
Wednesday09:00–20:00
Thursday09:00–16:00
Friday09:00–20:00
Saturday09:00–20:00
SundayClosed

More information

Prices include VAT (excluding additional shipping costs that may apply).
WoltLeipzigRestaurants | LeipzigAmici Italian food & more