Luckys Burger

Burgers and more 🍔

Most ordered

Cheeseburger

with melted Cheddar cheese, pickles and red onions

€10.90

Lucky's Burger

with Cheddar cheese, beef bacon, crispy fried onions and pickles

€11.90

Crunchy Chicken Burger

with crispy chicken patty, Cheddar cheese, sweet chili sauce and pickles

€9.90

Chili Cheese Nuggets

6 pieces crispy nuggets with creamy cheese and chili

€5.50

Spicy Jalapeño Burger

with Cheddar cheese, jalapeños, spicy sauce and pickles

€11.90

BBQ Burger

with Cheddar cheese, smoky barbecue sauce and pickles

€11.90

Sweet Potato Fries

crispy sweet potato fries

€5.50

Chili Cheese Fries

French fries with Cheddar cheese sauce, jalapeños, spicz sauce and crispy fried onions

€7.90

Hamburger

with pickles and red onions

€9.90

Lucky's Crunch Fingers

5 pieces crispy

€6.50

Mozzarella Sticks

6 pieces deep fried mozzarella sticks with a melted center

€5.90

Lucky's Loaded Fries

French fries with Cheddar cheese sauce, Lucky's homemade sauce, pastirma strips and crispy fried onions

€7.90

SALADS 🥗

all salads are prepared with fresh rocket, tomatoes, red onions, Italian hard cheese and cocktail dill dressing (“Coleslaw” is prepared without rocket, tomatoes, red onions, Italian hard cheese and cocktail dill dressing)

Chicken Salad

with crispy chicken fingers

€7.90

Beef Salad

with tender beef

€8.90

Coleslaw

American style creamy coleslaw

€2.90

BURGERS 🍔

all burgers are prepared with a beef patty, tomatoes, onions, lettuce and Lucky's homemade sauce ("Crunchy Chicken Burger" and "Veggie Burger" are prepared without a beef patty, "Truffle Burger" is prepared without tomatoes and lettuce)

Cheeseburger

with melted Cheddar cheese, pickles and red onions

€10.90

Popular

Lucky's Burger

with Cheddar cheese, beef bacon, crispy fried onions and pickles

€11.90

Popular

Crunchy Chicken Burger

with crispy chicken patty, Cheddar cheese, sweet chili sauce and pickles

€9.90

Popular

BBQ Burger

with Cheddar cheese, smoky barbecue sauce and pickles

€11.90

Spicy Jalapeño Burger

with Cheddar cheese, jalapeños, spicy sauce and pickles

€11.90

Popular

Urban Grill Burger

with spicy sucuk, Cheddar cheese, curry ketchup and cucumbers

€11.90

Gorgonzola Burger

with strong gorgonzola, rocket, roasted onions and cucumbers

€11.90

El Greco Burger

with chili peppers, creamy cream cheese and pickles

€11.90

Hamburger

with pickles and red onions

€9.90

Veggie Burger

with crispy vegetable patty, Cheddar cheese and pickles

€9.90

WRAPS 🌯

all wraps are prepared with crispy chicken and Lucky's homemade sauce (the "Beef Wrap" is prepared without chicken)

Italiano Crunch Wrap

with rocket, tomatoes, Italian hard cheese and spicy Lucky's homemade sauce

€8.90

Spicy Crunch Wrap

with spicy sauce, jalapeños and Cheddar cheese

€8.90

Beef Wrap

with tender beef, Cheddar cheese, lettuce, red onions and tomatoes

€9.90

HOT DOGS 🌭

all dishes are prepared with beef, Lucky's homemade sauce and fried onions

Classic Hot Dog

with crunchy pickles

€5.90

Spicy Cheese Hot Dog

with Cheddar cheese, jalapeños and spicy sauce

€6.90

Lucky's Hot Dog

with pastirma strips and barbecue sauce

€6.90

SNACKS 🍗

Lucky's Crunch Fingers

5 pieces crispy

€6.50

Mozzarella Sticks

6 pieces deep fried mozzarella sticks with a melted center

€5.90

Chili Cheese Nuggets

6 pieces crispy nuggets with creamy cheese and chili

€5.50

Popular

6 Chicken Nuggets

6 pieces

€5.90

9 Chicken Nuggets

9 pieces

€8.10

12 Chicken Nuggets

12 pieces

€9.90

FRENCH FRIES 🍟

French Fries

€4.00

Sweet Potato Fries

crispy sweet potato fries

€5.50

Lucky's Loaded Fries

French fries with Cheddar cheese sauce, Lucky's homemade sauce, pastirma strips and crispy fried onions

€7.90

Chili Cheese Fries

French fries with Cheddar cheese sauce, jalapeños, spicz sauce and crispy fried onions

€7.90

DIPS 🌶️

Lucky's Homemade Sauce

€2.00

Cheese Sauce

€2.00

Barbecue sauce

€1.50

Hot Sauce

€1.50

DESSERTS 🍪

Pink Donut

€2.50

Milka & Daim Donut

with caramel cream

€2.50(70 g, €35.71/kg)

DRINKS 🥤

ViO sparkling, 500 ml

Natural mineral water with carbonic acid

€2.40(500 ml, €4.80/l)

Excl. €0.25 deposit (EINWEG)

ViO Still 0.5l

Natural mineral water without carbon dioxide

€2.40(500 ml, €4.80/l)

Excl. €0.25 deposit (EINWEG)

Coca-Cola, 330 ml

Caffeinated soft drink with plant extracts, sugar, carbonated

€2.40(330 ml, €7.27/l)

Excl. €0.25 deposit (EINWEG)

Coca-Cola Zero, 330 ml

Calorie-free, caffeinated soft drink with plant extracts, sugar-free, carbonated

€2.40(330 ml, €7.27/l)

Excl. €0.25 deposit (EINWEG)

Fanta, 330 ml

Carbonated soft drink with orange flavor, sugar

€2.40(330 ml, €7.27/l)

Excl. €0.25 deposit (EINWEG)

Fanta Exotic 0.33l

Carbonated soft drink with exotic fruit flavours, sugar

€2.40(330 ml, €7.27/l)

Excl. €0.25 deposit (EINWEG)

Sprite, 330 ml

Lemonade, sweetened, sugar, carbonated

€2.40(330 ml, €7.27/l)

Excl. €0.25 deposit (EINWEG)

Mezzo Mix, 330 ml

Caffeinated soft drink with cola and orange flavor, sugar, carbonated

€2.40(330 ml, €7.27/l)

Excl. €0.25 deposit (EINWEG)

Lift Apple Spritzer 0.5l

Apple juice spritzer, mixture of apple juice and mineral water, no added sugar, carbonated

€2.40(500 ml, €4.80/l)

Excl. €0.25 deposit (EINWEG)

Fuze Tea Peach 0.5l

Iced tea drink with peach flavour, sugar, contains black tea extract, carbonated

€2.40(500 ml, €4.80/l)

Excl. €0.25 deposit (EINWEG)

Fuze Tea Lemon 0.5l

Lemon flavored iced tea drink, sugar, contains black tea extract, carbonated

€2.40(500 ml, €4.80/l)

Excl. €0.25 deposit (EINWEG)

Feeling Lucky? Try out a specialty from Luckys Burger! With a selection of specially crafted burgers and wraps, you can fill up with a classic or find a new favourite. Veery hungry? Make it a meal with a drink and side! Seller: Company: Yasin Fischer, Address: Neckarauer Straße 136-138, 68163 Mannheim, Representative: Yasin Fischer, Trade register number: -, E-Mail: support@wolt.com

See similar venues

Address

Neckarauer Straße 136

68163 Mannheim

See map

Delivery times

MondayClosed
Tuesday11:00–21:45
Wednesday11:00–21:45
Thursday11:00–21:45
Friday11:00–21:45
Saturday14:00–21:45
Sunday14:00–21:45

More information

Prices include VAT (excluding additional shipping costs that may apply).