Pirmą kartą 1999 m. išleistas Helmuto Niutono „SUMO“ buvo pirmasis iš milžiniškų „TASCHEN“ riboto leidimo leidinių, viršijęs bet kokius anksčiau taikytus išmatavimus. Praėjus dvidešimčiai metų, mes minime šio rizikingo sumanymo ir XL dydžio leidinio, kurį sumanė Helmutas Niutonas, o korektūrą atliko jo žmona June, dvidešimtmetį. Šiame leidinyje rasite 464 nuotraukas ir lankstinuką, supažindinantį su „SUMO“ kūrybos procesu. Tai įspūdingai išreikšta pagarba didesniam nei gyvenimas fotografui.
„The Helmut Newton SUMO in XL“; antrąją korektūrą atliko June Newton (Džiun Niuton), pridedamas lankstinukas apie kūrimą
Helmutas Niutonas (1920–2004) visada jautė sveiką panieką tam, kas lengva ir nuspėjama, tad visiškai nestebina tai, kad „SUMO“ projektui jis negalėjo atsispirti. Idėja sukurti privačios parodos dydžio knygą su įspūdingomis nuotraukomis, pateikiamomis kaip moderniausi meno kūriniai, taikant šiuolaikinius spausdinimo standartus, gimė atviro pokalbio apie eksperimentus tarp fotografo ir leidėjo metu. Į polietileninį apvalkalą ir dėžę supakuotas, 35,4 kg (šiek tiek mažiau nei 80 svarų) sveriantis „SUMO“ leidinys leido Niutonui pristatyti neeilinę knygą, kuri dėl koncepcinės ekstravagancijos ir techninių savybių negali būti lyginama su jokiu anksčiau sukurtu leidiniu.
10 000 pasirašytų ir sunumeruotų egzempliorių „SUMO“ tiražas buvo išparduotas vos pasirodęs, o jo vertė greit kelis kartus išaugo. Šiuo metu šį leidinį galima rasti ne vienoje iš kolekcijų visame pasaulyje, įskaitant Niujorko šiuolaikinio meno muziejų. Legendinis pirmasis egzempliorius, kurį pasirašė daugiau nei 100 knygoje minimų įžymybių, sumušė visus brangiausios XX amžiuje išleistos knygos rekordus ir 2000 m. balandžio 06 d. aukcione Berlyne buvo parduotas už 620 000 Vokietijos markių—maždaug už 317 000 eurų.
Šiandien XL leidinys mini 20 metų „SUMO“ – Helmuto Niutono sukurto projekto – jubiliejų. Leidinio antrąją korektūrą atliko jo žmona June. Čia surinkta 464 nuotraukų ir pridedamas lankstinukas, pasakojantis apie šį rizikingą sumanymą leidybos srityje. Tai įspūdingai ir draugišku formatu išreikšta pagarba didesniam nei gyvenimas fotografui Helmutui Niutonui.
Redaktorė
June Newton (1923–2021) nuo 1970 m. dirbo fotografe, naudodama Alice Springs pseudonimą. Jos darbai buvo rodomi ne vienoje parodoje ir leidinyje, įskaitant „Vanity Fair“, „Interview“, „Elle“ ir „Vogue“. Ji yra fotografavusi tokias įžymybes kaip William S. Burroughs, Catherine Deneuve, Graham Greene, Vivienne Westwood, Ralph Gibson, Roy Lichtenstein, Robert Mapplethorpe, Yves Saint Laurent ir Nicole Kidman.
Fotografas
Helmutas Niutonas (1920–2004) buvo vienas įtakingiausių visų laikų fotografų. Pirmą kartą tarptautinės šlovės jis sulaukė 1970-aisiais, dirbdamas su skirtingais tarptautiniais „Vogue“ leidiniais, kai tapo žinomas dėl savo kontraversiškų scenarijų ir gebėjimo pasiekti, kad skrupulingai suplanuota nuotrauka atrodytų naujai ir dinamiškai. Tarp begalės kitų apdovanojimų, jis yra gavęs ir Prancūzijos Menų ir literatūros ordino (Ordre des Arts et des Lettres) vado laipsnį.
„Helmut Newton. SUMO“. 20 metų jubiliejaus leidinys
Knyga kietais viršeliais su lankstinuku dėkle, 26,7 x 37,4 cm, 6,04 kg, 464 puslapiai
Leidimas: daugiakalbis (anglų, prancūzų, vokiečių kalbomis)