Vitamin D ili kalciferol je vitamin rastvorljiv u mastima koji organizam stvara tokom izloženosti suncu, ali ga može dobiti i iz hrane. Spada u vitamine esencijalne za ljudsko zdravlje, naročito za zdravlje kostiju, jer učestvuje u stvaranju kalcijuma. Stoga se i zove kalciferol (lat.
calx - kreč,
fero - nosim). Da bi organizam stvorio vitamin D tokom izlaganja sunčevoj svetlosti, dovoljno je dnevno provesti desetak minuta na popodnevnom suncu. Oblik vitamina D koji se tako stvara je D-3 ili holekalciferol. Vitamin D koji se, pak, može uneti hranom je D-2 ili ergokalciferol i nalazi se u biljkama, kvascu, ribljoj jetri (Shark Liver Oil i Cod Liver Oil). Međutim, mineral kalcijum je zapravo taj koji jača kosti, ali u odsustvu vitamina D on ne funkcioniše. Vitamin D reguliše koliko će kalcijuma iz hrane apsorbovati organizam.
Delovanje:
Vitaminom D uz kalcijum ima sledeća dejstva na organizam:
obezbeđuje zdravlje kože i čvrstinu kostiju, zuba i noktiju
održava zdravu enzimsku aktivnost
predstavlja jaku antioksidantsku zaštitu (jača imunitet)
smanjuje rizik od raka debelog creva, ali i kancerogenih oboljenja uopšte
sa vitaminom A učestvuje u preventivi i lečenju rahitisa
štiti pluća od aerozagađenja
sa ribljim uljem (omega 3) pomaže kod lečenja psorijaze i reumatoidnog artritisa
Vitamin D je obično dobija iz ishrane ili ga proizvodi koža uz pomoć ultraljubičaste energije sunca. Međutim, kako sve veći broj ljudi izbegava izlaganje suncu, suplementacija vitaminom D postaje neophodna kako bi se osigurale adekvatne količine ovog vitamina za normalno funkcionisanje tela.