Hronika u dvadeset scaron;est glava.
Ova knjiga, koja se prvo pojavila u časopisu Bazar gde je izlazila u nastavcima, vraća nas u jedno srećno, čedno vreme, koje nije slutilo na sve ono scaron;to nam se dogodilo kasnije.
Novi čitaoci, koji se možda sada prvi put susreću sa prozom Mome Kapora, naći će u njegovim ranim tekstovima neke od odgovora koji će im pomoći da bolje shvate sadascaron;nji trenutak jer Ana nastavlja svoj život, nezavisno od nascaron;eg poimanja vremena. Ona je arhetip Beograđanke koju i danas srećemo.
Iz predgovora Ane Kapor
Kada bi trebalo odabrati jedno delo Mome Kapora koje ga najbolje predstavlja, onda bi to svakako bila knjiga Belescaron;ke jedne Ane koja je danas ponovo pred nama.
Svet posmatran iz ugla tinejdžerke, ispričan prepoznatljivim beogradskim žargonom i ilustrovan autorovom rukom, u isto vreme je i duhovita ali i nemilosrdna analiza jednog vremena.
Ova knjiga koja je objavljena 1972. godine bitno je uticala na tadascaron;nju jugoslovensku književnu scenu. Svrstana je u kategoriju bdquo;džins prozeldquo;, čiji je Kapor jedan od najizrazitijih predstavnika.
Belescaron;ke jedne Ane će nas nasmejati, ali i podstaknuti da razmiscaron;ljamo o večitim pitanjima, koja kao i generacije pre nas, svakodnevno sebi postavljamo.
nbsp;
nbsp;
nbsp;