Probavni sistem ljudskog organizma sadrži veliki broj bakterija od kojih su neke korisne, a druge štetne. Njihova ravnoteža određuje brojne funkcije probavnog sistema i utiče na niz procesa unutar organizma. Korisne bakterije učestvuju u probavi hranjivih supstanci, štite nas od patogenih bakterija, učestvuju u sintezi vitamina K i nekih vitamina B grupe.
Mnogobrojne su studije pokazale da stres, neadekvatna ishrana, često uzimanje antibiotika te povišena telesna temperatura mogu znatno narušiti ravnotežu mikroflore probavnog sistema što za posledicu može imati neugodne smetnje kao što su proliv, zatvor ili nadutost, a ponekad i ozbiljne infekcije.
Prolife je savremeni regulator crevne mikroflore koji deluje prirodno i nema štetnih efekata. Ovaj dodatak ishrani sadrži probiotik Bacillus coagulans i prebiotik glukooligosaharid te preporučenu dozu vitamina B-grupe . Prema definiciji Svetske zdravstvene organizacije (WHO), probiotici su živi mikroorganizmi, koji primenjeni u adekvatnim količinama pružaju zdravstvenu korist. Za razliku od probiotika, prebiotici nisu živi mikroorganizmi već sastojci hrane koji pospešuju rast i aktivnost crevnih mikroorganizama. Jednostavnije rečeno, oni su hrana za probiotike.
Zajednička primena probiotika i prebiotika ima sinergijski, odnosno pojačani efekat te se takvi preparati nazivaju sinbiotici.
Bacillus coagulans je mikroorganizam u obliku endospore. S obzirom na svoja svojstva, rezistentan je na nizak pH te se za razliku od drugih bakterija ne inaktivira u želucu zbog čega brzo i delotvorno poboljšava stanje crevne mikroflore.
Glukooligosaharid pripada grupi kratkih šećera (oligosaharida). Probavni sistem čoveka ga ne apsorbuje, stoga nije dodatan izvor energije. Kroz probavni sistem prolazi u nepromenjenu obliku, stimuliše enzimske procese u probavi skroba, celuloze i vlakana te sprečava njihov zastoj i fermentaciju.
Vitamini B grupe neophodni su za opšte zdravlje našega organizma.