Živimo u vreme kakvog jo nikad nje bilo i u kojem smo mi žene duže u dobroj formi, duže ostajemo zdrave i starimo lepe nego ikada pre u istoriji čovečanstva. Danas žene u klimaksu, s mnogobrojnim zadacima, čine okosnicu svojih zajednica. No iako izgledamo i osećamo se znatno mlađe nego to su nae majke i bake u naim godinama bile, stav medicine prema klimaksu i dalje je zastareo.
Drugim rečima: mi smo se modernizovale, a medicina kaska za tim. Osim toga, nedostaje nam sveobuhvatan model informisanja i prosvećivanja žena starijih od četrdeset godina. Trenutni pristupi kada je reč o klimaksu na sličnom su nivou kao to je informisanje o menstruaciji bilo pedesetih godina dvadesetog veka. O simptomima se govori tiho, iza zatvorenih vrata. Valunzi, dobijanje na težini, promene raspoloženja mnoge žene danas nepotrebno pate, a to, po rečima najpoznatije nemačke ginekolokinje ejle de Liz, ne mora da bude tako. Jednom kada se simptomi identifikuju, možemo mnogo toga da uradimo za svoje zdravlje i dobrobit i da se jo osećamo snažno i seksi u drugoj polovini života.
Doktorka ejla de Liz pruža informacije o tome ta se deava s telom u klimaksu, govori o naim najvećim strahovima, poput atrofije ili inkontinencije. Takođe je zainteresovana za to ta promene znače za žene i kako možemo na najbolji mogući način reagovati na njih.ld
Deutschlandfunk Kultur