Opis biljke:
Stabljika kamilice je razgranata, listovi su uski i perasto razvijeni. Visina je u rasponu od 15 cm pa do 60 cm. Cvetne glavice se nalaze grupisane pri vrhu dužih stabljika na biljki, a cvetovi su oivičeni belim laticama dok su u sredini žuti. Latice su uglavnom blago savijene prema dole, a žuti deo cveta ima šupljinu u svom središtu usled koje deluje da je blago ispupčen. Cvetovi imaju prečnik od 1,5 do 2,5 cm.
Za razliku od nemačke kamilice, rimska kamilica je bogata estrima, što je čini vrlo efikasnim spazmolitikom, blagim sedativom i anksiolitikom. Upravo zbog umirujućih svojstava koristi se kod nervoze, nesanice, stresa i raznih oblika spazama. Kliničke studije su pokazale da povećava nivo kortizola u krvi u jutarnjim časovima što dovodi do anksiolitičkog delovanja etarskog ulja rimske kamilice.
Način primene: Lokalna primena i inhalacijom
Lokalna primena kod odraslih:
Razblažiti 9 kapi ulja u 30 ml neutralnog ulja kao što je bademovo, maslinovo, jojobino ulje ili dodavanjem u dnevne kreme za svakodnevnu negu kože. U oblogama se koristi kod reumatskih i bolova u zglobovima. Lokalno se koristi kod problema sa aknama, upalnim procesima na koži, dodavanjem u manjem procentu do 1% u dnevne kreme za reduvnu negu kože lica.
Predmenstrualni sindrom (PMS): Laganim kružnim potezima, u smeru kazaljke na satu, nežno masirati stomak i donji deo leđa.
Protiv bolova u zglobovima:
Koriste se obloge od 5-10% rastvora etarskog ulja rimske kamilice u nekom nosećem ulju i stavljanjem obloga na bolno mesto. Radi boljeg efekta preporuka aromaterapeuta je da se nakon stavljanje obloge bolno mesto previje sa providnom folijom.
Problemi gornjih disajnih puteva: Inhalacijom 2-3 kapi u vreloj vodi ili dodavanjem 2-4 kapi ulja u aroma difuzer.
Pored etarskog ulja lavande, etarsko ulje rimske kamilice je najbezbednije za primenu kod beba i koristi se za masaže kod grčeva i visoke temperature kod dece. Preporuka kod beba starijih od 3 meseca