Latinski naziv: Aetheroleum Thymus vulgaris
Izgled biljke: Višegodišnja biljka poreklom iz Srbije. Uzgaja se isključivo plantažno. Još je nazivaju domaća majkina dušica.
Poreklo: Srbija
Proces dobijanja etarskog ulja: Destilacija vodenom parom.
Osobine ulja: Zlatno žuta tečnost. Ulje je lakše od vode, oštrog mirisa.
Upotreba:
Etarsko ulje timijana bogato je timolom, karvakrolom, linalolom, pinenom. Ima izrazito antiseptično delovanje. Rešava probleme gornjih disajnih puteva i koristi se za negu usta i zuba. Etarsko ulje timijana koristi se i za negu mladalačke kože, protiv akni i bubuljica. Najnovije studije su pokazale kardioprotektivni efekat ovog ulja. Kliničke studije su pokazale baktericidni efekat ovog ulja posebno na Helicobacter Pylori, Salmonela i Staphylococcus Aureus. Deluje baktericidno tako što deluje na ćelijski zid bakterije i sprečava ulazak kiseonika u ćeliju.
Način primene:
Lokalno i inhalacijom. Oralna primena u malim koncentracijama i to 1-2 kapi ulja timijana razblažiti u 12 g nosećeg ulja ili razmutiti u dve kašičice meda. Dodavanjem u pastu za zube. Inhalacijom u Aroma Difuzerima dodavanjem 2-4 kapi.
Lokalna primena:
Utrljavati na delove tela obuhvaćene crvenilom. Obavezno razblažiti u nekom neutralnom hladno ceđenom ulju (bademovo, maslinovo, jojobino…) i to 9 kapi ulja timijana u 30 ml ulja.
Upotreba u difuzerima: Dodati 2-4 kapi u difuzer. Inhalacijom u difuzerima postiže se najbolji sistemski efekat timijana na ceo organizam, kod prehlada, glavobolja, dezinfekcije prostorija i zaštite od bakterija i virusa.
Kontaindikacije: Trudnice i dojilje, asmatičari, deca preko 2 godine - primena u 50% manjim koncentracijama.