Ova knjiga je rezultat opsežnog istraživanja o laganju u svakodnevnom životu.
ta je laž?
Da bi se razumeo do kraja pojam laži, moraju se analizirati pomovi istine, istinitosti, istinolikosti, ali i nebuloza (bullshit). La Svensen takođe istražuje i etiku laganja zato je laganje skoro uvek moralno pogreno, i kako je laganje prijateljima posebno loe, jer pokreće pitanje poverenja.
Mi se, uporno, samozavaravamo, a istovremeno smatramo da je naa obaveza da budemo iskreni prema sebi.ld Od laganja drugih preko laganja sebe, to bi bilo tretiranje laži u najbliskijim odnosima, prelazi se na laž na nivou drutva i mesto laži u političkom životu. Nakon to se u ovoj studiji rezimiraju najvažniji filozofski doprinosi razmatranju uloge koju laž može ili treba da ima u politici, pri čemu se raspravlja o misliocima poput Platona, Makijavelija, Hobsa, Vebera, Hane Arent, postavlja se pitanje zato dananji politički akteri sa akcentom na državne lidere lažu i u kojoj meri imaju moralno prihvatljiv razlog za to od Platonove teorije o plemenitoj lažild do Donalda Trampa.
Svensenov zaključak je taj da, ako tu i tamo slažemo, svi smo većinu vremena pouzdani. Verovanje drugima nas čini ranjivim, ipak nasamariće vas s vremena na vreme, no bolje je povremeno biti nasamaren nego provesti život u hroničnom nepoverenju prema drugimald.