Ako neka knjiga ima jedan pasus, jednu ideju koja ima snagu da promeni čovekov život, obično je samo to dovoljno da opravda njeno čitanje, ponovno čitanje i pronalaženje mesta za nju na polici. Ova knjiga ima nekoliko takvih pasusa.
Kao toliki nemački i istočnoevropski Jevreji koji su smatrali da su sigurni tokom tridesetih godina dvadesetog veka, Frankl je bio poslat u nacističku mrežu koncentracionih i istrebljivačkih logora. Začudo, preživeo je ndash; biblijskim rečnikom bdquo;glavnja istrgnuta iz ognjaldquo;. Ali njegova pripovest u ovoj knjizi manje govori o njegovim jadima, onome scaron;to je propatio i izgubio, nego o izvorima njegove snage da preživi. Nekoliko puta u ovoj knjizi Frankl sa odobravanjem citira Ničea: bdquo;Onaj koji zna zascaron;to živi, može podneti gotovo svako kako.ldquo;
Frankl je održao sebe u životu i održao nadu u životu misleći na svoju ženu i mogućnost da je ponovo vidi ndash; i sanjajući, u jednom trenutku, o predavanjima posle rata, o psiholoscaron;kim lekcijama koje se mogu naučiti iz iskustva u Auscaron;vicu.
Koliko god bilo užasno, njegovo iskustvo iz Auscaron;vica ojačalo je jednu od njegovih ključnih ideja: život nije prevashodno potraga za zadovoljstvom, kao scaron;to je Frojd verovao, ili potraga za moći, kao scaron;to je Alfred Adler podučavao, nego potraga za smislom.
Najveći zadatak svake osobe jeste da pronađe smisao u svom životu.