Ako se savremena medicina temelji na naem znanju o zdravlju i patologiji, onda je pitanje ta je alternativa tome? Je li alternativa znanju neznanje? Da li se tzv. alternativna medicina bazira na naem neznanju o zdravlju i patologiji? Jer, kako autor navodi, čim neke medicinske prakse dobiju naučnu potvrdu, one automatski prestaju da budu alternativa i postaju deo konvencionalne (naučne) medicine.
Knjiga Zorana RadovanovićaNaučna i alternativna medicina brak bez ljubavimogla bi da bude odlična tehnika prevencije zabluda i predrasuda i to na vie načina. Kao prvo, autor sjajno analizira razne prakse tzv. alternativne medicine, opisuje njihov istorijat, osnovne postulate i navodi sijaset podataka iz istraživanja koji pokazuju njihovu neefikasnost. Pored toga, ukazuje se na to kada su ove prakse relativno bezopasne, a kada i u kojim uslovima mogu biti indirektno ili direktno tetne i ugrožavajuće po korisnika.
Na kraju, autor demonstrira pravi kritičko naučni pristup navodeći argumente i za drugu stranuld, odnosno argumente koji idu u prilog tzv. alternativnoj medicini. Kako sam autor kaže, on pripada svetu nauke, ali je u knjizi potiskivao svoju vezanost za racionalizamld nastojeći da prikaže argumente obe strane. Moj je utisak da racionalizam nije potisnut, naprotiv, prikazan je u najboljem svetlu kritičkog i objektivnog promiljanja i diskutovanja o određenoj temi: navedeni su argumenti i za i protiv, prikazani podaci relevantnih istraživanja i dat zaključak ili bar smernice u svetlu tih podataka.
Shodno svemu napisanom, ova knjiga je prava vakcina protiv neznanja.
Prof. dr Oliver Toković, psiholog