CO2 BIOKVAS 200 - zaistí dostatok CO2 v akváriu do veľkosti 200 litrov.
ZLOŽENIE:
Súprava sa skladá z plastovej fľaše s objemom 1 litra a uzáveru, z hadičky a kamienka na prepúšťanie CO2. Ďalej je obsiahnutá živná soľ (250 g), kultúra mikroorganizmov (2 kapsule) a aktivátor (2 kapsule).
VÝZNAM:
Kysličník uhličitý / CO2 / prijímajú rastliny zo všetkých živín v najväčšom množstve. V akváriu ho je veľmi často nedostatok. O jeho množstve sa presvedčíme nasledujúcim spôsobom. Zistíme si pH vody pomocou testu AKVIN a uhličitanovú tvrdosť / UT / vody pomocou testu KARBON. Z Tillmanovej tabuľky / na zadnej strane testu KARBON / možno potom zistiť koľko CO2 v akváriu máme. Nedostatok CO2 v akváriu je často spôsobený príliš výkonnou filtráciou. Nadmerné čírenie alebo prevzdušňovanie vyháňa CO2 z vody a rastliny potom strádajú. Preto odporúčame zásadne biologický spôsob filtrácie. To znamená použiť dostatočne veľký filter / objem filtra = 1-2% objemu akvária / a vhodné filtračné médium / polyuretán / . Výkon filtra sa musí dať regulovať tak, aby jeho hodinový výkon neprevyšoval objem akvária. Výtok filtra by mal byť umiestnený minimálne 6-8 cm pod hladinou. Tento spôsob filtrácie nám zaistí čistú vodu, dostatok kyslíka pre ryby a zabráni vypudzovaniu CO2 z vody.
APLIKÁCIA:
Plastovú fľašu, ktorá už obsahuje živnú soľ naplníme po rysku vlažnou vodovodnou/ nikdy nie akvárijnou / vodou a pridáme 2 červené kapsule s mikroorganizmami. Dávku aktivátora stanovíme orientačne nasledujúcim spôsobom: Na uzáver nasadíme hadičku a naplnenú fľašu dobre !! utiahneme. Fľašu potom umiestnime tak, aby bola nad hladinou vody v akváriu a pri teplote asi 22-25 stupňov. Menšia teplota by spomalila alebo zastavila biologický proces, naopak pri väčšej teplote by kvasenie bolo natoľko intenzívne, že by sa v priebehu niekoľkých dní spotrebovala zásoba živnej soli. Týmto podmienkam najlepšie vyhovuje umiestnenie na krycom skle v blízkosti svetiel. Ich prevádzka zaisťuje cez deň optimálnu teplotu. V noci, kedy sa nesvieti sa zníži teplota a to spomalí žiaducim spôsobom aj produkciu CO2. Dĺžku hadičky prispôsobíme tak, aby kamienok, ktorý upevníme na jej koniec dosiahol až na dno akvária. Tak dosiahneme to, že bublinky CO2 unikajúce z kamienka budú musieť prekonať maximálnu výšku vodného stĺpca a budú sa vo vode čo najviac rozpúšťať. Tým je zariadenie pripravené na činnosť. V fľaši sa zatiaľ rozbieha biologický kvasný proces, čím vzniká CO2. O jeho priebehu sa môžeme presvedčiť pohľadom cez priehľadnú stenu fľaše. Najneskôr do 24 hodín by malo dôjsť k pretlaku CO2 a jeho prebublávaniu cez kamienok v akváriu. Pokiaľ k tomu nedôjde skontrolujte tesnosť uzáveru fľaše alebo vymeňte kamienok. Intenzitu procesu je nutné spočiatku kontrolovať a vyladiť. A to tak, že si zmeriame UT vody testom Karbón a pH vody testom Akvin. Z Tillmanovej tabuľky potom zistíme, či je CO2 v akváriu dostatok. Pokiaľ nie, optimalizujeme činnosť filtra ako bolo popísané vyššie a pridáme1-2 kapsule aktivátora podľa veľkosti odchýlky pH od odporúčanej hodnoty. Takto ""zabehnutý"" proces by mal prebiehať 7-14 dní. Akonáhle zistíme, že produkcia CO2 výrazne ustáva je potrebné obsah fľaše vyliať, fľašu dobre vypláchnuť len! čistou vodou a kvasnú kultúru založiť znovu. Náhradné náplne zakúpite v odbornom obchode.
Upozornenie: V kvasnej nádobe vzniká pretlak. Preto je nutné sa starať o dobrú priechodnosť hadičky, ktorá zaisťuje odvádzanie CO2. Nádobu ďalej chráňte pred nadmernou teplotou, pred zvieratami a deťmi, ktoré by ju mohli prevrhnúť alebo poškodiť.