Gin SCHUMAR je plod truda pridnih rok Žganjekuhe Rožman, ki nikogar ne pusti ravnodušnega. Zakaj nas je gin Schumar tako prevzel?
Narejen je v Sloveniji - iz samih slovenskih sestavin.
Vsi okusi in arome, ki jih vsebuje gin, so pridobljeni izključno z destilacijo 13 zelišč mediterana in lokalnih dolenjskih zelišč (brinove jagode, koriander, korenina angelike, lupina limone in pomaranče, cassia bark (cimet), rožmarin, kardamom, sivka, dolenjski bezeg, dolenjska kamilica).
Posebnost gina, ki poskrbi tudi za izrazito sadno noto, pa je domače dolenjsko jabolko. Jabolka so skrbno izbrana, narezana in posušena na krhlje, nato pa po postopku parne destilacije destilirana.
Njegov postopek izdelave je transparenten: Gin Schumar je destiliran po postopku London Dry, kar pomeni, da po končani drugi destilaciji ni dodano nič več (nobenih umetnih arom ali aditivov). Osnova za Schumar gin je žitni alkohol, ki se v drugi destilaciji z različnimi zelišči destilira v kombinaciji tekoče in parne destilacije. Nekatera od teh zelišč izločajo svoje arome in eterična olja s tekočo destilacijo, kar pomeni, da so dodana v samo mešanico alkohola in vode v destilatorju (bakren kotel s tristopenjsko kolono). Spet druga zelišča pa izločajo arome s parno destilacijo, kar pomeni, da gre alkoholna para, ki izpareva iz kotla, skozi poseben koš, v katerem so po plasteh naložena zelišča. Tako para prevzame zeliščne okuse in arome, ki se nato v kondenzatorju spremenijo v tekočino. Kar priteče ven, je Schumar gin. Gin se nato razredči na pitno jakost 44% vol. z destilirano vodo in približno 2 meseca hrani v steklenih 'balonih', da se okusi med seboj povežejo. Po vseh teh postopkih je gin pripravljen za stekleničenje.