Paltzerian

World's First & Only Paltzeria!

This menu is in Swedish. Would you like to view a machine translation in another language?

Most ordered

Husets Schnitzel

Serveras med Aromsmör och Bearnaisesås.

SEK 165.00

1. Kokt Pitepalt

Orginalet: En äkta handrullad Pitepalt med Fläsk inuti. Serveras med smör och lingonsylt.

SEK 129.00

Fläskfilé Black & White

Fläskfilé med Bearnaisesås, Pepparsås och Pommes Frites eller Stekt potatis.

SEK 140.00

Biffstek med Lök

Serveras med Aromsmör och Bearnaisesås.

SEK 165.00

Laxfilé

Serveras med Dillgrädde och Pressad potatis.

SEK 165.00

2. Kokt Flatpalt med Stekt Fläsk

Serveras med Smör och Lingon.

SEK 129.00

Gräddstuvad Renskav

Serveras med Pressad Potatis och Lingonsylt

SEK 140.00

3. Stekt Pitepalt med Lingon & Smör

Serveras med Smör och Lingonsylt.

SEK 129.00

18. Stekt Skivad Flatpalt

Serveras med Hjortronsylt och Smör. Vegetarisk. Alternativt: Hjortronsylt och Veganskt Smör.

SEK 129.00

4. Gräddstuvad Pitepalt

Serveras med Smör och Lingonsylt.

SEK 129.00

Glutenfri Stekt Pitepalt

Serveras med Lingonsylt och Smör. Innehåller Fläsk.

SEK 129.00

14. Kokt Leverpalt

Serveras med Lingonsylt och Smör.

SEK 129.00

Paltmeny

1. Kokt Pitepalt

Orginalet: En äkta handrullad Pitepalt med Fläsk inuti. Serveras med smör och lingonsylt.

SEK 129.00

Popular

2. Kokt Flatpalt med Stekt Fläsk

Serveras med Smör och Lingon.

SEK 129.00

3. Stekt Pitepalt med Lingon & Smör

Serveras med Smör och Lingonsylt.

SEK 129.00

4. Gräddstuvad Pitepalt

Serveras med Smör och Lingonsylt.

SEK 129.00

5. Kokt Blodpalt

Serveras med Smör och Lingonsylt.

SEK 129.00

6. Stekta Kroppkakor

Tillagad med fläsk, lök och kryddpeppar. Serveras med Smör och Lingonsylt.

SEK 129.00

7. Paltstång med Korv

Serveras med Wokade Grönsaker och Aromsmör.

SEK 129.00

8. Kokt Morotspalt

Serveras med Stekt fläsk och Keso.

SEK 129.00

9. Kokt Rödbetspalt

Serveras med Stekt fläsk, Keso, Lingonsylt och Smör

SEK 129.00

10. Vegetarisk Paltsymfoni

Innehåller Flatpalt, Rödbetspalt och Morotspalt. Serveras med Keso, Lingonsylt och Smör. Alternativt: Lingonsylt och Veganskt Smör.

SEK 129.00

11. Friterad Potatispalt med Gravad Lax

Serveras med Hovmästarsås.

SEK 129.00

13. Renfärsfylld Potatispalt

Serveras med Lingonsylt och Smör.

SEK 129.00

14. Kokt Leverpalt

Serveras med Lingonsylt och Smör.

SEK 129.00

15. Vegetarisk Palt

Kokt Flatpalt. Serveras med Lingonsylt, Keso och Smör. Alternativt: Lingonsylt och Veganskt Smör.

SEK 129.00

16. Wokad Pitepalt med Grönsaksfras

Serveras med Lingonsylt och Smör.

SEK 129.00

17. Black & White med Västerbottensost

En kokt Pitepalt och en Blodpalt. Serveras med Lingonsylt, Västerbottensost och Smör.

SEK 129.00

18. Stekt Skivad Flatpalt

Serveras med Hjortronsylt och Smör. Vegetarisk. Alternativt: Hjortronsylt och Veganskt Smör.

SEK 129.00

Glutenfri Pitepalt

En handrullad Pitepalt med Fläsk inuti. Serveras med Lingonsylt och Smör.

SEK 129.00

Glutenfri Stekt Pitepalt

Serveras med Lingonsylt och Smör. Innehåller Fläsk.

SEK 129.00

À la carte

Fläskfilé Black & White

Fläskfilé med Bearnaisesås, Pepparsås och Pommes Frites eller Stekt potatis.

SEK 140.00

Popular

Kebabtallrik

Serveras med Sallad, Lök, Feferoni och Orientdressing

SEK 120.00

Biffstek med Lök

Serveras med Aromsmör och Bearnaisesås.

SEK 165.00

Popular

Lövbit

Serveras med Aromsmör och Bearnaisesås.

SEK 120.00

Gräddstuvad Renskav

Serveras med Pressad Potatis och Lingonsylt

SEK 140.00

Hamburgertallrik

90 g Hamburgare med Pommes Frites. Serveras med Sallad, Lök, tomat och Hamburgerdressing.

SEK 100.00

Husets Schnitzel

Serveras med Aromsmör och Bearnaisesås.

SEK 165.00

Popular

Laxfilé

Serveras med Dillgrädde och Pressad potatis.

SEK 165.00

Tillbehör

Smör

SEK 10.00

Veganskt Mjölkfritt Smör

SEK 10.00

Lingonsylt

SEK 10.00

Stekt Fläsk

SEK 20.00

Laktosfritt Smör

SEK 10.00

Dryck

Läsk 33cl - Trocadero

Trocadero, som lanserades i Sverige i början av 50-talet, är en läsk med en alldeles egen smak och karaktär. Den speciella smaken är ett resultat av blandningen apelsin och äpple, en både spännande och ovanlig kombination som är frisk och mycket läskande.

SEK 30.00(330 ml, SEK 90.91/l)

Cuba Cola 330ml - Cuba Cola

Cuba Cola en svensk läskklassiker sedan 1953, tillika rödbackarnas konung, är tillbaka starkare än någonsin. Nytt uppdaterat recept redo att pigga upp Sverige!

SEK 30.00(330 ml, SEK 90.91/l)

Kolsyrat vatten naturell 330 ml - Loka

Redan för tusen år sedan kom folk till Loka Brunn för att dricka det rena och friska vattnet, som enligt sägen gav styrka och kraft. Kanske var det en myt, kanske inte. Sant är i alla fall att vi tappar det friska vattnet på butelj, kolsyrar lätt och balanserar mineralhalten. Ett vatten som smakar ovanligt gott helt enkelt. Smak: Originalet Loka Naturell alltid har funnits så länge man har kolsyrat hälsokällans naturligt smakrika vatten!

SEK 30.00(330 ml, SEK 90.91/l)

Kolsyrat vatten 330 ml - Loka

Redan för tusen år sedan kom folk till Loka Brunn för att dricka det rena och friska vattnet, som enligt sägen gav styrka och kraft. Kanske var det en myt, kanske inte. Sant är i alla fall att vi tappar det friska vattnet på butelj, kolsyrar lätt och balanserar mineralhalten. Ett vatten som smakar ovanligt gott helt enkelt. Smak: Loka Citron, en klassiker! Vi buteljerade faktiskt Loka Citron för allra första gången 1987. Det var också första gången någonsin som vi adderade smak till hälsokällans friska vatten.

SEK 30.00(330 ml, SEK 90.91/l)

Nygårda Hallonsoda 33 cl

SEK 30.00

Popular

Nygårda Apelsin 33 cl

SEK 30.00

The world's first & only paltzeria! Here genuine food is served with Norrbothnian produce, a la carte & of course Piteå's pride - Palt in various forms! Welcome & order with Wolt today!

Address

Gammelstadsvägen 1

943 31 Piteå

See map

Delivery times

Monday10:30–17:30
Tuesday10:30–17:30
Wednesday10:30–17:30
Thursday10:30–17:30
Friday10:30–17:30
Saturday12:00–17:30
Sunday12:00–17:30

More information