Populärt
Maggan
Tomatsås, fior di latte, buffelmozzarella, san marzano tomat och basilika.
157,00 kr
Bror
Tomatsås, fior di latte, mascarponekräm, salsiccia, san marzano tomat, n’dujavinägrett, honung, parmesankrutonger och shisokrasse.
195,00 kr
Fino Estate
Crème fraîche, taleggio, rostad fänkål, päron, röd ängssyra, riven fänkål, fänkålskrutonger.
194,01 kr
Figgy Pop
Fior di latte, Gorgonzola Dolce, rostad rödlök & chili, kompott på fikon från trädgårdar på Limhamn, Lollo Rosso, saltrostade valnötter.
185,54 kr
Prosciutto Pepatello
Lufttorkade skinka med en smakrik kant av svartpeppar.
43,00 kr

Vega Rossa
San Marzanotomat med anchochili, riven fänkål, körsbärstomater med örter, röd ängssyra, fänkålskrutonger.
186,00 kr
Caprese
Buffelmozzarella, körsbärstomater, säsongens söta, basilika, krutonger och olivolja. Serveras med nybakat bröd.
181,00 kr
Marinara
Tomatsås, ost, san marzano tomat, tunt skivad vitlök, oregano och olivolja.
138,00 kr
Cannolo Crocco
Klassiskt italienskt bakverk. Välj fyllning i nästa steg.
43,00 kr(1 st, 43,00 kr/st)
Limonata 27,5 cl - Ekologisk citronlemonad från Tomarchio
48,00 kr
Sgabei
Bröd friterat i olivolja, serverat med husets val av chark och krämig La Tur från Piemonte.
167,00 kr

Cuba Cola Zero 33 cl
Cuba Cola en svensk läskklassiker sedan 1953, tillika rödbackarnas konung, är tillbaka starkare än någonsin. Nytt uppdaterat recept redo att pigga upp Sverige nu även utan socker!
43,00 kr(330 ml, 130,30 kr/l)
Lunch
Marinara
Tomatsås, ost, san marzano tomat, tunt skivad vitlök, oregano och olivolja.
124,00 kr
Lillebror
Tomatsås, fior di latte, crème fraîche, säsongens gröna, san marzano tomat, n’dujavinägrett och parmesankrutonger.
139,00 kr
Veckans Pizza Bianca - GUDS GÅVA
Crème fraîche, fior di latte, svenska körsbärstomater med örter, röd ängssyra och rapsfrön.
139,00 kr
Före
Örtpesto med Rosmarinbröd
Nybakad rosmarinbröd med en röra på säsongens gröna och örter.
86,00 kr

3x Ost
3 st utvalda ostar. Serveras med något hemmakokt och sött och nybakat rosmarinbröd.
186,00 kr

3x Chark
3 sorters chark. Serveras med nybakat rosmarinbröd.
186,00 kr

Ost & Chark
2 st ost, 2 st chark och nocellaraoliver. Serveras med något sött och nybakat bröd.
195,00 kr

Sgabei
Bröd friterat i olivolja, serverat med husets val av chark och krämig La Tur från Piemonte.
167,00 kr

Caprese
Buffelmozzarella, körsbärstomater, säsongens söta, basilika, krutonger och olivolja. Serveras med nybakat bröd.
181,00 kr
Pizza
Maggan
Tomatsås, fior di latte, buffelmozzarella, san marzano tomat och basilika.
157,00 kr
Marinara
Tomatsås, ost, san marzano tomat, tunt skivad vitlök, oregano och olivolja.
138,00 kr
Bror
Tomatsås, fior di latte, mascarponekräm, salsiccia, san marzano tomat, n’dujavinägrett, honung, parmesankrutonger och shisokrasse.
195,00 kr
Figgy Pop
Fior di latte, Gorgonzola Dolce, rostad rödlök & chili, kompott på fikon från trädgårdar på Limhamn, Lollo Rosso, saltrostade valnötter.
185,54 kr
Fino Estate
Crème fraîche, taleggio, rostad fänkål, päron, röd ängssyra, riven fänkål, fänkålskrutonger.
194,01 kr
Vega Rossa
San Marzanotomat med anchochili, riven fänkål, körsbärstomater med örter, röd ängssyra, fänkålskrutonger.
186,00 kr
Smått
Prosciutto Pepatello
Lufttorkade skinka med en smakrik kant av svartpeppar.
43,00 kr

Nocellara Oliver
Stora och köttiga gröna oliver.
62,00 kr

Parmesan
Parmesanost lagrad i 30 månader.
67,00 kr

Marconamandel
Rostade, saltade och oemotståndliga mandlar.
62,00 kr
Sött
Cannolo Crocco
Klassiskt italienskt bakverk. Välj fyllning i nästa steg.
43,00 kr(1 st, 43,00 kr/st)
Dryck
Ramlösa Original 33 cl
Ramlösa Original är Sveriges naturliga mineralvatten med traditioner sedan 1707. Naturligt mineralvatten är den finaste beteckningen ett vatten kan få. Mineralvattnet från Ramlösa Hälsobrunn får sin goda smak av mineraler och salter när det vandrar genom de skånska ängarna och berggrunden. Ramlösa Orginal är en törstsläckare direkt från naturen, tappad vid källan och lätt uppfriskad med kolsyra. Ramlösa Original är inte bara ett gott vatten, utan gör även gott genom sitt engagemang i Ramlösa Vattenfond, i samarbete med Röda Korset. För varje liter Ramlösa Original som säljs skänker Ramlösa Vattenfond motsvarande en liter rent vatten till Svenska Röda Korsets vattenprojekt i utsatta områden runt om i världen. Ramlösa Original mineralvatten bör njutas väl kyld. Till lunchen, middagen, på resan, jobbet eller närhelst törsten faller på och du är sugen på ett gott bubbelvatten. Ramlösa finns i flera goda smaker.
35,00 kr(330 ml, 106,06 kr/l)
Cuba Cola 33 cl
Cuba Cola en svensk läskklassiker sedan 1953, tillika rödbackarnas konung, är tillbaka starkare än någonsin. Nytt uppdaterat recept redo att pigga upp Sverige!
43,00 kr(330 ml, 130,30 kr/l)
Cuba Cola Zero 33 cl
Cuba Cola en svensk läskklassiker sedan 1953, tillika rödbackarnas konung, är tillbaka starkare än någonsin. Nytt uppdaterat recept redo att pigga upp Sverige nu även utan socker!
43,00 kr(330 ml, 130,30 kr/l)
Sanbitter
33,00 kr

Årets Skörd, äppelmust - Kiviks Musteri
Årets Skörd mousserande äppelmust är gjord på handplockade svenska äpplen och har en naturlig balans mellan syra och sötma. I vårt musteri på Österlen pressas råsaften av noga utvalda äppelsorter. Musten klarfiltreras och kolsyras innan den tappas på flaska. Njut av den som en härlig måltidsdryck eller som ett friskt alkoholfritt bubbel.
43,00 kr(275 ml, 156,36 kr/l)
Limonata 27,5 cl - Ekologisk citronlemonad från Tomarchio
48,00 kr
Aranciata 27,5 cl - Ekologisk apelsinläsk från Tomarchio
48,00 kr
Aranciata Rossa 27,5 cl - Ekologisk Blodapelsinläsk från Tomarchio
48,00 kr
Pizzacider - Alkoholfri Cider från Golden Cider
72,00 kr
Öl Birra Moretti Alkoholfri 33 cl - Birra Moretti
Brödig doft med inslag av citrus, örter och ljus sirap.
62,00 kr(330 ml, 187,88 kr/l)
Öl Hoppy Poppers Pale Ale Alkoholfri 33 cl - Poppels Bryggeri
67,00 kr(330 ml, 0,3% vol, 203,03 kr/l)