NAMPAN l Authentic Vietnamese Restaurant

Authentic vietnamese cuisine the heart of Berlin 🤎

Most ordered

49. Bun Bo Hue

Vietnamese rice noodle soup with beef, boiled pork knuckle, Vietnamese pork sausage and herbs

€23.00

48. Bun Rieu Cua Bap Bo

rice noodle soup with crab paste, beef breast, crispy pork cubes, fried tofu, fresh herbs and spring onions

€23.00

42. Pho Xao

fried rice noodles with various vegetables in the wok, spring onions, peanuts, fried onions and an ingredient of your choice

€19.90

41. Pho Ha Noi

rice noodle soup with ginger, coriander, spring onions and an ingredient of your choice

€19.90

51. Chao Hau

Vietnamese oyster congee with herbs and fried onions

€23.00

15. Ngo Xao Top Mo

corn fried with pork cracklings

€18.50

40. Pho Nampan

rice noodle soup with approx. 200g grilled Argentinian entrecote made from beef fillet, spring onions and coriander

€25.00

16. Nom Hoa Chuoi Vo Bo

Vietnamese style salad with fresh banana blossoms, beef tendons, peanuts, dried onions, herbs and Nampans special sauce

€16.50

3. Nem Chay

7x vegetarian spring rolls with sweet and sour sauce

€10.00

23. Chan Ga Chien Mam

fried chicken feet with fish sauce

€18.50

63. Cha Ca La Vọng

spicy, crispy salmon fillet marinated with turmeric, lemongrass and kaffir leaves, served with vegetables, dill, spring onions, peanuts, fried onions and rice noodles

€25.90

50. Chao Hai San

Vietnamese congee with squid, mussels, octopus, prawns and fried onions

€23.00

STARTERS 🍤

1. Nem Cuon

2x rice paper rolls with salad, rice noodles, egg, fresh herbs, peanut sauce and an ingredient of your choice

€9.00

2. Nem Ha Noi

2x crispy spring rolls with rice paper, minced pork, glass noodles, vegetables and sweet and sour sauce

€10.40

3. Nem Chay

7x vegetarian spring rolls with sweet and sour sauce

€10.00

4. Golden Wonton

crispy dumplings with sweet and sour sauce and an ingredient of your choice

€10.40

5. Nom Du Du

Hanoi-style papaya salad with peanuts, fried onions and an ingredient of your choice

€14.40

11. Khoai Lang Ken

fried sweet potato balls

€10.50

14. Ngo Chien Bo

fried corn with butter

€18.50

15. Ngo Xao Top Mo

corn fried with pork cracklings

€18.50

16. Nom Hoa Chuoi Vo Bo

Vietnamese style salad with fresh banana blossoms, beef tendons, peanuts, dried onions, herbs and Nampans special sauce

€16.50

22. Chan Ga Rang Muoi

salt-fried chicken feet

€18.50

23. Chan Ga Chien Mam

fried chicken feet with fish sauce

€18.50

24. Canh Ga Chien Bo

fried chicken wings with butter

€13.50

25. Canh Ga Chien Mam

fried chicken wings with fish sauce

€13.50

BANH MI 🥖

Bánh mì Heo Quay

Bánh mì with crispy pork belly

€12.90

Bánh mì Gà Nướng

Bánh mì with grilled chicken drumstick

€12.90

NOODLES & SOUPS 🍜

40. Pho Nampan

rice noodle soup with approx. 200g grilled Argentinian entrecote made from beef fillet, spring onions and coriander

€25.00

41. Pho Ha Noi

rice noodle soup with ginger, coriander, spring onions and an ingredient of your choice

€19.90

Popular

42. Pho Xao

fried rice noodles with various vegetables in the wok, spring onions, peanuts, fried onions and an ingredient of your choice

€19.90

Popular

43. Mi Van Than

wonton noodle soup with vegetables, coriander, spring onions, wonton dumplings and an ingredient of your choice

€19.90

44. Bun Nem

lukewarm rice noodles and spring rolls with vegetable and pork filling, salad, mint, coriander, peanuts and fried onions, with ginger and lime dressing

€19.90

45. Bun Thit Nuong

lukewarm, Hanoi style grilled pork strips with rice noodles, salad, mint, coriander, peanuts and fried onions, with ginger-lime dressing

€20.90

46. Bun Nam Bo

lukewarm rice noodle salad with mint, coriander, peanuts, fried onions, ginger-lime dressing and an ingredient of your choice

€19.90

47. Bun Ca

rice noodle soup with crispy fried fish, Vietnamese celery and herbs

€23.00

48. Bun Rieu Cua Bap Bo

rice noodle soup with crab paste, beef breast, crispy pork cubes, fried tofu, fresh herbs and spring onions

€23.00

Popular

49. Bun Bo Hue

Vietnamese rice noodle soup with beef, boiled pork knuckle, Vietnamese pork sausage and herbs

€23.00

Popular

50. Chao Hai San

Vietnamese congee with squid, mussels, octopus, prawns and fried onions

€23.00

51. Chao Hau

Vietnamese oyster congee with herbs and fried onions

€23.00

Popular

OFF THE GRILL 🔥

52. Ca Hoi Nuong

grilled with salmon on mixed vegetables and rice

€26.90

53. Bo Noung

approx. 200g Argentinian beef entrecote with various vegetables and sweet potatoes

€32.90

54. Tom Nuong

grilled prawns with various vegetables and sweet potatoes

€30.90

55. Bo & Tom Nuong

Argentinian beef entrecote and 2x grilled prawns with various vegetables, served with sweet potatoes

€36.90

SPECIALTIES 🥩

60. Com Tam Sai Gon

rork ribs with fried egg, salad and rice, with special sauce

€22.90

61. Nampan Hot Platte

beef with fried egg, vegetables, French fries and special sauce

€29.90

63. Cha Ca La Vọng

spicy, crispy salmon fillet marinated with turmeric, lemongrass and kaffir leaves, served with vegetables, dill, spring onions, peanuts, fried onions and rice noodles

€25.90

66. Mango Sauce

lukewarm, slightly spicy mango curry with jasmine rice, fresh steamed vegetables and an ingredient of your choice, with fried onions and peanuts

€19.90

67. Ca Ri Khoai Do

lukewarm, slightly spicy red coconut curry with red pureed sweet potatoes, jasmine rice, fresh steamed vegetables and an ingredient of your choice, with fried onions and peanuts

€19.90

RICE DISHES 🍚

68. Vit Sot Me

lukewarm, slightly spicy crispy duck breast in sweet and sour tamarind sauce, served with steamed vegetables, fried onions, peanuts and warm fragrant rice

€26.90

69. Udon Xao

slightly spicy udon noodles and vegetables in a wok with an ingredient of your choice, with peanuts and fried onions

€20.90

70. Com Xao Rau

slightly spicy fried vegetables and special dark sauce with rice and an ingredient of your choice

€22.90

CHILDREN'S DISHES 🍗

all dishes are served with French fries and cucumbers

Menu 1

fried chicken wings

€22.00

Menu 2

chicken nuggets

€22.00

Menu 3

7x vegetarian spring rolls

€22.00

SIDES 🍟

Rice

€3.00

Rice Noodles

€3.00

Rice Noodles

€3.00

French Fries

€5.00

Sweet Potato Fries

€5.00

DESSERTS 🥭

all dishes are served with coconut sauce and peanuts

80. Xoi Xoai

fresh mango on black sticky rice

€6.50

81. Chuoi Nuong

grilled banana in sticky rice coating and banana leaves

€6.90

DRINKS 🥤

El Puro Naturell 0.75l

Natural non-carbonated mineral water

€8.35(750 ml, €11.13/l)

Excl. €0.15 deposit (MEHRWEG)

El Puro Feinperlig 0.75l

Natural carbonated mineral water

€8.35(750 ml, €11.13/l)

Excl. €0.15 deposit (MEHRWEG)

Coca-Cola® Zero 1.0l

Calorie-free, caffeinated soft drink with plant extracts, sugar-free, carbonated

€8.35(1 l, €8.35/l)

Excl. €0.15 deposit (MEHRWEG)

Coca-Cola® 1.0l

Caffeinated soft drink with plant extracts, sugar, carbonated

€8.35(1 l, €8.35/l)

Excl. €0.15 deposit (MEHRWEG)

Fanta 1.0l

Carbonated soft drink with orange flavour, sugar

€8.35(1 l, €8.35/l)

Excl. €0.15 deposit (MEHRWEG)

Sprite 1.0l

Lemonade, sweetened, sugar, carbonated

€8.35(1 l, €8.35/l)

Excl. €0.15 deposit (MEHRWEG)

König Ludwig Wheat Beer Non-Alcoholic 0.5l

Non-alcoholic wheat beer

€6.92(500 ml, 0.5% vol, €13.84/l)

Excl. €0.08 deposit (MEHRWEG)

ALCOHOLIC DRINKS 🍷🍺

Berliner Kindl 0.33l

Lager beer

€5.42(330 ml, 5% vol, €16.42/l)

18+
Excl. €0.08 deposit (MEHRWEG)

König Ludwig Wheat Beer 0.5l

Wheat beer

€6.92(500 ml, 6% vol, €13.84/l)

18+
Excl. €0.08 deposit (MEHRWEG)

König Ludwig Dark 0.5l

Full beer

€6.92(500 ml, 5.1% vol, €13.84/l)

18+
Excl. €0.08 deposit (MEHRWEG)

Mohr 1001 Pinot Gris 0.75l

white wine, dry

€41.00(750 ml, 12.5% vol, €54.67/l)

18+

Castillo de Enguera Reserva Valencia D.O. Enguera 0.75l

red wine

€38.00(750 ml, 13.7% vol, €50.67/l)

18+

Authentic vietnamese kitchen - freshly prepared and filled with love. Verkäufer: Firma: Wolt Enterprises Deutschland GmbH, Anschrift: Stralauer Allee 6, 10245 Berlin, Geschäftsführer: Hadi Zaklouta, Handelsregisternummer: HRB 217122 B, Registergericht: Amtsgericht Charlottenburg, E-Mail: support@wolt.com

See similar venues

Address

Oranienburger Straße 66

10117 Berlin

See map

Delivery times

Monday11:30–22:00
Tuesday11:30–22:00
Wednesday11:30–22:00
Thursday11:30–22:00
Friday11:30–22:00
Saturday11:30–22:00
Sunday11:30–22:00

More information

Prices include VAT (excluding additional shipping costs that may apply).
WoltBerlinRestaurants | BerlinNAMPAN l Authentic Vietnamese Restaurant