Pfundig

Regional delicacies

Most ordered

Pork Cordon Bleu

filled with juicy ham and cheese

€23.90

Cheese Spaetzle

with Tegernsee mountain cheese, roasted onions and a colorful mixed salad

€22.50

Turkey Wiener Schnitzel

baked crispy in butter

€23.90

Side Salad

colourful leaf salad with carrots, cucumber, peppers, tomatoes, pomegranate, blueberries, fresh cress

€8.90

Kaiserschmarrn

with raisins and caramelized almonds, with apple sauce

€18.90

Munich Schnitzel

pork, breaded with sweet mustard and horseradish

€23.90

Red Currywurst

grilled with French fries

€15.90

Paulaner Spezi 0,5l

Caffeinated soft drink with cola and orange flavouring, sugar, carbonated

€4.85(500 ml, €9.70/l)

Excl. €0.15 deposit (MEHRWEG)

Mixed Market Salad

colorful lettuce with carrots, cucumbers, peppers, tomatoes, pomegranate, blueberries, fresh cress and bread basket with a dressing and an ingredient of your choice

€20.90

Cordon Bleu from the Turkey

filled with juicy ham and cheese

€23.90

Pork Wiener Schnitzel

baked crispy in butter

€23.00

Ham Noodles

with onions, herbs and egg

€16.50

WOLT SPECIALS ⭐️

Augustiner Light Non-Alcoholic 0.5l

Light non-alcoholic lager beer

€4.00(500 ml, €8.00/l)

Excl. €0.08 deposit (MEHRWEG)

Turkey Wiener Schnitzel

baked crispy in butter

€23.90

Augustiner Lagerbier Hell 0,5 l

Light beer

€4.00(500 ml, 5.1% vol, €8.00/l)

18+
Excl. €0.08 deposit (MEHRWEG)

Augustiner Light Non-Alcoholic 0.5l

Light non-alcoholic lager beer

€4.00(500 ml, €8.00/l)

Excl. €0.08 deposit (MEHRWEG)

SCHNITZEL 🥩

All dishes are served with cranberries

Pfundig Cordon Bleu

made from pork, stuffed with ham and Obatzda

€23.90

Cheese Schnitzel

breaded with Tegernsee mountain cheese, fried in butter until crispy

€23.90

Veal Cheese Schnitzel

breaded with Tegernsee mountain cheese, fried in butter until crispy

€33.00

Munich Schnitzel

pork, breaded with sweet mustard and horseradish

€23.90

Styrian schnitzel

Roast turkey breast in a pumpkin seed and herb crust

€23.90

Pork Cordon Bleu

filled with juicy ham and cheese

€23.90

Popular

Cordon Bleu from the Turkey

filled with juicy ham and cheese

€23.90

Cordon Bleu

filled with juicy ham and cheese

€33.00

Pork Wiener Schnitzel

baked crispy in butter

€23.00

Turkey Wiener Schnitzel

baked crispy in butter

€23.90

Popular

Wiener Schnitzel

baked crispy in butter

€33.00

Schnitzel Duo Pork

munich-style and cheese schnitzel made from pork

€26.50

Schnitzel Duo Turkey

munich and cheese schnitzel

€28.00

Schnitzel Duo Veal

munich and cheese schnitzel

€35.00

CLASSICS 🍽

Red Currywurst

grilled with French fries

€15.90

Turkey Strips

with vegetables in a fruity, spicy curry sauce, served with basmati rice

€23.90

Cream Schnitzel

grilled turkey steak with mushrooms in cream sauce, served with buttered spaetzle.

€23.90

Entrecôte

approx. 300 g, pink roasted, with herb butter, mixed salad and fried potatoes

€37.00

Beef Goulash

softly braised, served with buttered spaetzle and red cabbage slaw

€25.90

Tiroler Gröstl

It is served with beef, potatoes, onions, marjoram, herbs and a fried egg; there is also a vegetarian version without meat.

€21.90

BakedSspleen Sausage

with potato salad and remoulade sauce

€16.50

PASTA 🍝

Penne Arrabbiata

with spring onions, garlic, chili, herbs and tomato ragout with Parmesan

€16.50

Ham Noodles

with onions, herbs and egg

€16.50

VEGETARIAN 🌱

Baked Potato

with sour cream and a colorful mixed salad

€20.50

Vegane Curry Sausage

grilled with French fries

€15.90

Cheese Spaetzle

with Tegernsee mountain cheese, roasted onions and a colorful mixed salad

€22.50

Popular

Spinach Dumplings

with melted butter, Parmesan cheese and mixed salad

€20.50

Vegetable Curry

Fresh vegetables in a fruity, spicy curry sauce, served with basmati rice.

€19.90

LUNCH 😜

Munich sausage salad

regensburger marinated with pickles and onions, with farmer's bread

€16.00

Swiss Sausage Salad

Regensburger marinated with pickled cucumbers, Emmental and onions, with farmer's bread

€17.00

Obatzter

With red onion rings and peasant bread

€16.50

Cold Roast

Thinly sliced, with farmhouse bread, grated horseradish, butter and pickled cucumber

€17.90

Browned Meat Loaf

with fried egg and potato salad

€16.90

FISH 🐟

Fisherman's Pot

Shrimp and herring fillet marinated with cucumbers, cranberries, red onions and sour cream, with parsley potatoes

€20.50

Baked Pollack Fillet

with homemade remoulade sauce and potato salad

€20.90

Reiberdatschi

with smoked salmon, freshly grated horseradish and colorful salad

€22.90

CHILDREN'S MEALS 🍗🍭

Buttered Spaetzle with Gravy

€11.00

Potato Pancakes with Applesauce

€12.90

SALADS 🥗

Mixed Market Salad

colorful lettuce with carrots, cucumbers, peppers, tomatoes, pomegranate, blueberries, fresh cress and bread basket with a dressing and an ingredient of your choice

€20.90

Caesar Salad

with romana salads, tomatoes, caesar dressing, herbal croutons, parmesan cheese and fried turkey strips, with bread

€20.90

Side Salad

colourful leaf salad with carrots, cucumber, peppers, tomatoes, pomegranate, blueberries, fresh cress

€8.90

Popular

DESSERT 🥞

Kaiserschmarrn

with raisins and caramelized almonds, with apple sauce

€18.90

Popular

Hofeis 0.125l

with an ingredient of your choice

€3.00

SIDES 🍟

Potato salad

Portion of homemade potato salad

€4.90

Bacon - Coleslaw

€6.50

Creamy Mushroom Sauce

€5.50

Bread Basket

€4.00

French Fries

Portion of French fries

€7.90

Cranberries

€1.50

Ketchup

€0.30

Mayonnaise

€0.30

DRINKS 🥤

Coca-Cola® 0.33l

Caffeinated soft drink containing plant extracts and sugar, carbonated

€4.35(330 ml, €13.18/l)

Excl. €0.15 deposit (MEHRWEG)

Coca-Cola® Zero 0.33l

contains caffeine 10.0mg/100ml

€4.35(330 ml, €13.18/l)

Excl. €0.15 deposit (MEHRWEG)

Fanta 0.33l

Orange-flavoured carbonated soft drink, sugar

€4.35(330 ml, €13.18/l)

Excl. €0.15 deposit (MEHRWEG)

Paulaner Spezi 0,5l

Caffeinated soft drink with cola and orange flavouring, sugar, carbonated

€4.85(500 ml, €9.70/l)

Excl. €0.15 deposit (MEHRWEG)

Augustiner Light Non-Alcoholic 0.5l

Light non-alcoholic lager beer

€4.00(500 ml, €8.00/l)

Excl. €0.08 deposit (MEHRWEG)

ALCOHOLIC DRINKS 🍺🍷

Augustiner Lagerbier Hell 0,5 l

Light beer

€4.00(500 ml, 5.1% vol, €8.00/l)

18+
Excl. €0.08 deposit (MEHRWEG)

The Pfundig has dedicated itself entirely to the delicacies of Bavarian, regional cuisine. Schnitzel dishes in all kinds of variations, delicious pasta dishes, Leberkäs, salads or Spätzle - you won't miss out anything! Verkäufer: Firma: Wolt Enterprises Deutschland GmbH, Anschrift: Stralauer Allee 6, 10245 Berlin, Geschäftsführer: Hadi Zaklouta, Handelsregisternummer: HRB 217122 B, Registergericht: Amtsgericht Charlottenburg, E-Mail: support@wolt.com

Address

Lindwurmstraße 95A

80337 Munich

See map

Delivery times

Monday00:00–01:00, 08:00–01:00
Tuesday08:00–01:00
Wednesday08:00–24:00
Thursday10:02–23:50
Friday10:30–23:45
Saturday09:30–23:16
SundayClosed

More information

Prices include VAT (excluding additional shipping costs that may apply).