Basic Food and Drinks

Basic Food & Drinks St Julians

Late night shopping for all kinds of needs

Deals

€1.38€1.40

Jesper's White Slice Bread, 100g

100 g€13.80/kg
€5.20€5.25

Fresh Squeezed Orange Juice, 1l

1 l€5.20/l
€1.35€1.60

Redelmar Tuna Chunks, 160g

160 g€8.44/kg
€4.50€5.00

Baguette Ham & Cheese

1 pc€4.50/pc
€5.25€6.00

Baguette Salami & Mozzarella

1 pc€5.25/pc

Most ordered

€4.30

Kristal Water, 2l X 6

4 pcs€0.98/pc
Incl. €0.40 deposit
€2.95/kg

Bananas

€5.70

Acqua Panna Water, 1,5l X 6

6 pcs€0.85/pc
Incl. €0.60 deposit
€0.80

Basic Fresh Baguette, 250g

1 pc€0.80/pc
€2.70

Coca Cola, 1.5l

1.5 l€1.73/l
Incl. €0.10 deposit
€5.80

Elite Tuna Chunks In Olive Oil, 80g X 3

160 g€36.25/kg
€4.25

Elite Tuna Chunks In Sunflower Oil, 80g X 4

80 g€53.13/kg
€0.99€1.50

My Protein Popped Crisp Hot & Spicy, 25g

€8.95

Lucky Charms Cereal, 300g

€1.75

Mr. Riley French Fries, 100g

Basic Food & Drinks has been in operation for a number of years, offering our customers the option of late night shopping. Our products are purchased from local sources, while still catering for tourists also, by stocking foreign products such as Indian, Romanian, Russian and Lebanese food. Furthermore, we also offer gluten free, lactose free, and soya products. At Basic Food & Drinks, our main aim is to ensure that our clientele always have the best available products with the best possible prices

See similar stores

Address

Basic Food and Drinks, Triq il-Qaliet San Giljan, Malta

STJ12 Malta

See map

Delivery times

MondayAll day
TuesdayAll day
WednesdayAll day
ThursdayAll day
FridayAll day
SaturdayAll day
SundayAll day