Sofie' Bistro Ostbahnhof

Stone-oven pizza, pasta & manakish – La Mimo mix 🍕

Most ordered

26. Spaghetti Bolognese

with minced meat sauce

€9.10

62. Crispy Chicken Burger

with crispy chicken fillet

€10.40

72. Chicken Nuggets

6 pieces

€5.85

71. Onion Rings

€5.85

CUTLERY

Cutlery

the restaurant adds cutlery such as knives, spoons, forks, etc., if available

€0.00

BURGER MENUS 🍔🍟🥤

Beefburger Menu

1x beefburger 1x French fries 1x non-alcoholic drink 330ml of your choice

€13.33Excl. €0.25 deposit (EINWEG)

Chili Burger Menu

1x chili burger 1x French fries 1x non-alcoholic drink 330ml of your choice

€13.98Excl. €0.25 deposit (EINWEG)

Cheeseburger Menu

1x cheeseburger 1x French fries 1x non-alcoholic drink 330ml of your choice

€14.63Excl. €0.25 deposit (EINWEG)

Double Burger Menu

1x double burger 1x French fries 1x non-alcoholic drink 330ml of your choice

€17.23Excl. €0.25 deposit (EINWEG)

Double Cheeseburger Menu

1x double cheeseburger 1x French fries 1x non-alcoholic drink 330ml of your choice

€17.23Excl. €0.25 deposit (EINWEG)

Teriss Burger Menu

1x teriss burger 1x French fries 1x non-alcoholic drink 330ml of your choice

€15.93Excl. €0.25 deposit (EINWEG)

Crispy Chicken Burger Menu

1x crispy chicken burger 1x French fries 1x non-alcoholic drink 330ml of your choice

€14.63Excl. €0.25 deposit (EINWEG)

La Mimo Burger Menu

1x la mimo burger 1x French fries 1x non-alcoholic drink 330ml of your choice

€19.83Excl. €0.25 deposit (EINWEG)

SALADS 🥗

49. Mixed Salad

with vinegar and oil dressing

€7.15

50. Mozzarella Salad

with tomatoes and basil

€8.45

52. Feta Salad

with chicken

€9.75

53. Chicken Salad

with chicken and olives

€9.75

54. Tuna Salad

with tuna and olives

€9.75

PIZZAS 🍕

all pizzas are prepared with tomato sauce and cheese, and come in a size of your choice

1. Pizza Margherita

with tomato sauce and mozzarella

€9.10

2. Pizza Salami

with salami

€10.40

3. Pizza Prosciutto

with ham hock

€10.40

4. Pizza Funghi

with mushrooms

€11.05

5. Hawaiian Pizza

with ham hock and pineapple

€11.05

6. Pizza Siciliana

with cooked ham

€11.05

7. Pizza Gorgonzola

with spinach and Gorgonzola

€11.05

8. Pizza Vegetariana

with bell peppers, spinach and corn

€11.70

9. Pizza Quattro Formaggi

with 4 types of cheese

€11.70

10. Pizza Tonno

with tuna and onions

€11.70

11. Pizza Boscaiola

with mushrooms and ham

€11.70

12. Pizza Vegetariana

with arugula, bell peppers and olives

€11.70

13. Pizza Kalila

with arugula, Parmesan and tomatoes

€11.70

14. Pizza Pollo

with chicken and mushrooms

€11.70

15. Pizza Frutti di Mare

with seafood

€11.70

16. Pizza Mozzarella

with fresh tomatoes and basil

€11.70

17. Pizza Sarde

with anchovies and capers

€11.70

18. Pizza Deliziosa

with ham, mushrooms and Parmesan

€11.70

20. Pizza Quattro Stagioni

with artichokes, olives, ham, and salami

€11.70

21. Pizza Diavola

spicy with spicy salami and pepperoni

€11.70

22. Scampi Pizza

with shrimp and garlic

€13.00

24. Pizza La Mimo

spicy with spicy salami and pepperoni

€14.30

PASTA 🍝

25. Spaghetti Napoli

with tomato sauce

€9.10

26. Spaghetti Bolognese

with minced meat sauce

€9.10

Popular

27. Spaghetti Carbonara

with ham

€10.40

28. Spaghetti Aglio e Olio

with garlic and olive oil

€10.40

29. Spaghetti Marinara

with seafood

€11.70

30. Spaghetti Scampi

with shrimp

€11.70

31. Rigatoni Vegetaria

with vegetables

€10.40

32. Rigatoni Bolognese

with minced meat sauce

€10.40

33. Rigatoni Pollo

with chicken

€11.70

34. Rigatoni Tonno

with tuna

€11.70

35. Rigatoni Quattro Formaggi

with 4 types of cheese

€11.70

36. Rigatoni Gorgonzola

with Gorgonzola

€11.70

37. Rigatoni Pomodoro

with tomato sauce

€10.40

40. Spaghetti La Mimo

with arugula, cherry tomatoes and Parmesan cheese

€14.30

BURGERS 🍔

all burgers are homemade and prepared with tomato, onion, lettuce and pickles

56. Beefburger

with beef patty

€9.10

57. Chili Burger

with beef, cheese and jalapeños

€9.75

58. Cheeseburger

with beef and cheese

€10.40

59. Double Burger

with 2 beef patties and cheese

€13.00

60. Double Cheeseburger

with 2 beef patties and cheese

€14.30

62. Crispy Chicken Burger

with crispy chicken fillet

€10.40

Popular

64. La Mimo Burger

with beef, cheese and salad

€15.60

SNACKS 🍟

69. French Fries

€5.20

71. Onion Rings

€5.85

72. Chicken Nuggets

6 pieces

€5.85

Popular

75. Potato Wedges

€7.15

EXTRAS 🧀

Garlic

€0.65

Sharp

€0.65

Mayonnaise

€1.30

Popular

Ketchup

€1.30

Olives

€1.30

Egg

€1.30

Pineapple

€1.30

Paprika

€1.30

Broccoli

€1.30

Spinach

€1.30

Mozzarella

€1.95

Cheese

€1.95

Turkey Ham

€1.95

Salami

€1.95

Gorgonzola

€1.95

Tuna

€1.95

Pepperoni

€1.95

Sucuk

€1.95

Onions

€1.95

Minced Meat

€1.95

Feta

€2.60

Vegetables

€2.60

Rocket

€2.60

DESSERTS 🍰

68. Homemade Tiramisu

Italian classic

€5.85

DRINKS🥤

Fanta, 330ml

Carbonated orange-flavored soft drink with sugar

€2.86(330 ml, €8.67/l)

Excl. €0.25 deposit (EINWEG)

Coca-Cola, 330ml

Caffeinated soft drink with plant extracts and sugar, carbonated.

€2.86(330 ml, €8.67/l)

Excl. €0.25 deposit (EINWEG)

Coca-Cola Zero, 330ml

Calorie-free, caffeinated soft drink with plant extracts, sugar-free, carbonated, with sweeteners.

€2.86(330 ml, €8.67/l)

Excl. €0.25 deposit (EINWEG)

Sprite, 330ml

Sweetened carbonated lemon soda.

€2.86(330 ml, €8.67/l)

Excl. €0.25 deposit (EINWEG)

Coca-Cola, 500ml

Caffeinated soft drink with plant extracts.

€3.25(500 ml, €6.50/l)

Excl. €0.25 deposit (EINWEG)

Fanta, 500ml

No artificial colors or flavors added.

€3.25(500 ml, €6.50/l)

Excl. €0.25 deposit (EINWEG)

Sprite, 500ml

A taste experience featuring green limes and sun-yellow lemons. Thanks to its unique formula, Sprite offers maximum refreshment. Best enjoyed ice-cold—whether in a small or large size, at home or on the go—Sprite delivers ultimate refreshment in any situation. 100% natural flavors Refreshing lemon and lime taste Crisp and refreshing

€3.25(500 ml, €6.50/l)

Excl. €0.25 deposit (EINWEG)

Durstlöscher Sauerkirsche-Zitrone 500ml

Carbonated soft drink with sour cherry and lemon flavor and sugar.

€2.60(500 ml, €5.20/l)

Durstlöscher Woodruff Flavor 500ml

Carbonated soft drink with woodruff flavor and sugar

€2.60(500 ml, €5.20/l)

Durstlöscher Eistee Mango-Geschmack 500ml

Mango-flavored iced tea drink, sugar, contains black tea extract, carbonated.

€2.60(500 ml, €5.20/l)

Popular

Durstlöscher Lemon-Flavored Iced Tea 500ml

Lemon-flavored iced tea drink with sugar, containing black tea extract, carbonated.

€2.60(500 ml, €5.20/l)

Durstlöscher Pomegranate-Lemon Flavor 500 ml

Carbonated pomegranate and lemon-flavored soft drink with sugar.

€2.60(500 ml, €5.20/l)

Durstlöscher Multivitamin 12-Fruit 500ml

Mixed fruit juice drink with 12 different fruits and sugar; non-carbonated.

€2.60(500 ml, €5.20/l)

Durstlöscher Sour Apple 500ml

Carbonated soft drink with sour apple flavor and sugar

€2.60(500 ml, €5.20/l)

Capri-Sun Orange 200ml

Orange-flavored soft drink, with sugar, non-carbonated

€1.95(200 ml, €9.75/l)

Durstlöscher Wassermelonen-Geschmack 500ml

Watermelon-flavored carbonated soft drink with sugar

€2.60(500 ml, €5.20/l)

Capri-Sun Kirsche 200ml

Cherry-flavored soft drink with sugar, non-carbonated

€1.95(200 ml, €9.75/l)

Red Bull Energy Drink 250ml

Energy drink, caffeinated, sugar, contains taurine and carbonation.

€3.25(250 ml, €13.00/l)

Excl. €0.25 deposit (EINWEG)

This menu brings together stone-oven pizza in two sizes, Italian pasta, manakish, burgers, falafel, salads and crispy snacks. Go classic with Margherita, Tonno or Carbonara, try Levant-style picks like za’atar, muhammara, sucuk manakish or falafel, or switch to burgers and sides for something extra casual. Tiramisu, soft drinks, ayran and snacks make the order easy to round off Seller: Company: Sofie Bencaid, Address: An d. Ostbahn 3 10243 Berlin , Representative: Sofie Bencaid, Trade register number: -, E-Mail: support@wolt.com

See similar venues

Address

An der Ostbahn 3

10243 Berlin

See map

Delivery times

Monday06:30–20:00
Tuesday06:30–20:00
Wednesday06:30–20:00
Thursday06:30–20:00
Friday06:30–20:00
Saturday06:30–20:00
SundayClosed

More information

Prices include VAT (excluding additional shipping costs that may apply).